Společnosti Rudolf Jelínek, která je největším tuzemským výrobcem ovocných destilátů, vzrostl loni čistý zisk o 4,2 milionu korun na 31,6 milionu. Celkové výnosy vizovické likérky se zvýšily téměř o 17 procent na zhruba 458 milionů korun. Výsledky společnost zveřejnila v pozvánce na červnovou valnou hromadu.

Na číslech se projevil loňský rekordní prodej firmy. Marketingový ředitel Zdeněk Chromý už dříve řekl, že likérka minulý rok prodala více než sedm milionů lahví alkoholu, tedy asi o 7,5 procenta více než v roce 2007. Nejvyšší prodejnost zaznamenala v prosinci, kdy činila rekordních 45,5 milionu korun. Zhruba čtvrtina produkce závodu směřovala do zahraničí.

Vizovická likérka je tradičním českým producentem ovocných destilátů, především slivovice a hruškovice, ale vyrábí i destiláty z méně tradičních druhů ovoce. V její nabídce ovšem nechybí ani bylinné likéry, whisky Gold Cock, borovička a gin. Vlajkovou lodí společnosti pak jsou košer destiláty, které firma exportuje především do Spojených států amerických.

 

Značka s tradicí

Značka Rudolf Jelínek má v současnosti tradici dlouhou více než sedm desítek let. V období komunismu byla téměř výhradně orientována na vývoz, především košer destilátů, a podílela se až 85 procenty na množství vyvezených lihovin. Dnešní akciová společnost vznikla v roce 1994 vyčleněním závodu ze státního podniku Slovácké konzervárny Uherské Hradiště. Pět dceřiných firem nyní vlastní v zahraničí.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru