Pražská burza navázala ve středu na svůj úterní růst. Zatímco v úterý dopoledne burza prudce rostla a odpoledne část svých ztrát umazala, ve středu to bylo přesně naopak. Ještě po obědě byl index PX silnější zhruba o procento, odpoledne však přišel prudký růst, když index PX nakonec posílil o 3,53 procenta na hodnotu 947,3 bodu.

Nejsilnější růst zaznamenaly akcie developerské společnosti Orco Property, které přidaly 8,22 procenta a vyhouply se tak na hodnotu 203,90 koruny za kus.

Bankovní tituly a ČEZ

Růst indexu PX ale ovlivnily především akcie bankovních titulů a největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ. Cenné papíry Erste Group Bank přidaly silných 6,13 procenta na hodnotu 504,20 koruny. Komerční banka narostla o 2,45 procenta na 2 799 koruny za akcii. Akcie společnosti ČEZ posílily o 3,77 procenta na 908 korun za kus. Nad 900 korunami tak cenné papíry ČEZu zavřely po dlouhých pěti měsících.

Naopak největší ztráty si připsala pojišťovací skupina VIG, která při velmi nízkých objemech obchodů klesla o 1,48 procenta na 793,10 koruny. Těžařská společnost New World Resources (NWR) odepsala více než procento na 96 korun.

To akcie na americkém Wall Street v úterý mírně oslabily kvůli poklesu finančních titulů, za nímž stálo schválení nových pravidel pro kreditní karty Senátem. Náladu na trhu zasáhly rovněž překvapivě slabé údaje o situaci ve stavebním sektoru. Nejsledovanější Dow Jonesův index se snížil o 0,34 procenta na 8 474,85 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 klesl o 0,17 procenta na 908,13 bodu a index technologického trhu Nasdaq o 0,13 procenta na 1 734,54 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru