V měsíci dubnu hypoteční banky v podstatě kopírovaly výsledky měsíce března. Banky poskytly v dubnu občanům hypotéky za 7,55 miliardy korun, což znamená meziroční zhoršení o 31,2 procenta. Celkově bylo klientům poskytnuto 4443 hypoték, to je meziroční pokles o 27,8 procenta.

Vyplývá to z výsledků ukazatele Fincentrum Hypoindex, který zahrnuje prodeje celkem devíti tuzemských bank, zveřejněný na serveru www.hypoindex.cz.

Průměrná částka úvěru činila 1 698 918 Kč a více než 60 % úvěrů klienti čerpali na nákup nového bydlení. Situace na trhu se začíná podle všeho stabilizovat.

Snižování úroků se zastavilo

Zatímco v březnu úrokové sazby poklesly, tak v dubnu banky zlevňovat hypotéky přestaly. Průměrná úroková sazba nových úvěrů mírně vzrostla na 5,54 procenta po březnovém silném poklesu na 5,5 procenta, kdy se projevily na trhu jarní slevové akce bank.

"Na trhu v současnosti nebude síla k rychlému poklesu úrokových sazeb. Velké banky nemají důvod situaci měnit a pro menší banky, které byly dříve štikami na hypotečním trhu, je riziko nesplácení vzhledem k počtu úvěrových obchodů velmi nebezpečné a nejsou pro ně tak lákavé nové úvěrové obchody," uvedl hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Průměrná úroková sazba pro hypotéky s pětiletou fixací mírně povyskočila na 5,38 procenta, když meziměsíčně si připsala 0,01 procentního bodu. Výraznější nárůst sazeb proběhl u jednoletých fixací, kde sazby podle Hypoindexu vystřelily vzhůru, a zaútočily na hranici 6 procent. Klienti, kteří si v dubnu sjednali hypotéku s fixací na jeden rok, v průměru obdrželi úrokovou sazbu na úrovni 5,93 procenta.

"Potvrzují se očekávání, že hlavní boj o klienta půjde směrem prodlužováním jarních "speciálních akcí"," dodává Rajdl,

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru