Německá vláda se dohodla se skupinou bank na překlenovacím úvěru pro domácí automobilku Opel. Před jeho poskytnutím se však musí vyjasnit otázky ohledně nového investora do podniku. Informovala o tom v úterý agentura DPA.
 
O investování do Opelu se zajímá italský konkurent Fiat a kanadsko-rakouský výrobce automobilových součástek Magna. Obě firmy by měly do středy představit podrobnosti o svých záměrech s německým podnikem.

Mluvčí spolkové vlády Ulrich Wilhelm po setkání vládních představitelů se zástupci bank uvedl, že v otázce překlenovacího financování bylo dosaženo pokroku. "Shodli jsme se v Berlíně na tom, jak by mohlo být překlenovací financování organizováno," řekl ministr hospodářství spolkové země Durynsko agentuře DPA.

Dohodu o způsobu poskytnutí překlenovacího úvěru automobilce Opel potvrdil rovněž viceprezident Evropské investiční banky (EIB) Matthias Kollatz-Ahnen. "Byl dohodnut model (pro překlenovací úvěr)," řekl Kollatz-Ahnen agentuře Reuters.

Firma potřebuje zhruba 3,3 miliardy eur

Opel zaměstnává ve svých čtyřech německých závodech zhruba 25.000 lidí, automobily ale vyrábí i v Belgii, Polsku, Portugalsku a Británii. Firma již dříve uvedla, že potřebuje pomoc zhruba 3,3 miliardy eur (téměř 90 miliard korun) z veřejných zdrojů, aby se vyhnula uzavírání továren a propouštění zaměstnanců.

Opel je součástí největší americké automobilky General Motors, která se v důsledku slabé poptávky dostala na pokraj bankrotu a nyní bojuje o získání dodatečné státní pomoci.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru