Ceny ropy na světových trzích opět rostou. Barel referenčního kontraktu na americkou lehkou ropu West Texas Intermediate (WTI) se v Asii dostal nad 60 dolarů a jeho cena je nejvyšší za posledního půl roku.

V úterý dopoledne se barel WTI s dodáním v červnu prodával za zhruba 60,20 dolaru. Oproti předchozímu závěru tak byl dražší o necelá dvě procenta. Červencový kontrakt je ale ještě dražší a prodává se za téměř 60,90 dolaru. Zdražila však i ropa typu Brent, která vyskočila v úterý dopoledne na 59,60 dolaru.

Ceny ropy podpořily v růstu především dva faktory. Ten první je spojen se současným zhruba dvouměsíčním optimismem na finančních trzích.

"Akciové trhy jdou nahoru, což se vždy odráží i na ropném trhu v tom smyslu, že aktivita roste, protože výhled globální ekonomika je v očích některých investorů je o něco lepší, než byl před dvěma třemi měsíci. odráží se to tak na lepším výhledu spotřeby pohonných hmot," okomentoval pro server iHNed.cz hlavní ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Druhým důvodem je pak podle Hatlapatky slábnoucí dolar, který je vždy hnacím motorem pro nákup komodit, které jsou vázány na americký dolar. 

Benzin může v Česku zdražit na 28,50 Kč

Výkyvy cen ropy se projevují i na cenách pohonných hmot v České republice, i když se na stojanech u pump projeví většinou až s několikatýdenním zpožděním. Podle odhadu analytiků společnosti Cyrrus by průměrná cena Naturalu 95 u čerpacích stanic v České republice neměla za stávajících cen ropy a kurzu dolaru překročit hranici 27 korun za litr.

To podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka by měl natural u čerpacích stanic v Česku během týdne zdražit zhruba o 50 haléřů, tedy na 27,50 koruny za litr.

"Pro nejbližší dobu spíše předpokládám, že ropa zůstane v koridoru 55 až 60 dolarů za barel a cena Naturalu 95 by se v takovém případě měla udržet pod 27 korunami. Pokud by ale ropa překonala současné technické bariéry na úrovni 60 dolarů a posílila řekněme k 70 dolarům, implikovalo by to cenu Naturalu 95 při aktuálním kurzu koruny vůči dolaru na úrovni 28,50 koruny za litr," odhaduje Hatlapatka.

Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic v Česku stojí v průměru 26,93 koruny. Tak drahý byl benzin naposledy loni 7. listopadu, kdy litr naturalu vyšel v průměru na 26,96 koruny. Pokud by se ale naplnil horší ze dvou Hatlapatkou uváděných scénářů, dostaly by se ceny naturalu v Česku na svou nejvyšší úroveň od loňského 24. října, kdy stál v průměru 28,46 koruny za litr.

vývoj cen benzinu a nafty v Česku

Světové ceny ropy tak od loňska zaznamenávají značné výkyvy. Ještě v polovině loňského července totiž byly ceny ropy na absolutním rekordu, když se vyšplhaly na 147,27 dolaru za barel, přičemž v prosinci loňského roku spadly až na 32,40 dolarů za barel, tedy na svou nejnižší hodnotu za zhruba pět let.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) letos celosvětová poptávka po ropě klesne o 2,56 milionu barelů denně na 83,2 milionu barelů denně. Pokud se její prognóza naplní, šlo by o nejprudší pokles od roku 1981.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru