Česká měna v úterý posílila vůči euru o téměř 30 haléřů na 26,51 CZK/EUR, ale později část svých zisků umazala a před 11. hodinou se pohybovala kolem 26,60 za euro. Vůči americkému dolaru od rána zpevnila koruna o podobně, když si polepšila na 19,52 CZK/USD.

Koruna však není jedinou měnou v regionu, které se v úterý dopoledne daří. Například polský zlotý od rána vůči euru zpevnil o více než dvě procenta a prolomil hranici 4,40 PLN/EUR.

Dopoledne se dostal dokonce na úroveň 4,378 za euro. Vůči dolaru pak polský zlotý posílil na úroveň 3,21 PLN/USD.

"Rychlý nárůst chuti riskovat vynáší vzhůru akciové trhy. K růstu přispěly příznivé reporty na Bank of America, avšak stěží hrály klíčovou roli ve spuštění současného vývoje. Optimismus ve světě se každopádně dál přenáší i na středoevropské měny, které si připisují další zisky," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Korunu povzbuzuje zahraničí

Výrazně si od rána polepšil i maďarský forint. Ten se vyšplhal na hodnotu 278,2 HUF/EUR a 203,8 za americký dolar. Středoevropské měny zpevňovaly už během pondělního obchodování. Oproti tomu minulý týden naopak mírně středoevropské měny oslabily a nyní tak podle analytiků přichází určitá korekce.

Po lepším než očekávaném výsledku německého indexu ekonomického očekávání ZEW za květen posiluje i euro k dolaru na svá dnešní maxima a obchoduje se okolo hodnoty 1,363 USD/EUR.

Větší vliv na korunu tak mají zprávy ze zahraničí, z domova totiž přichází naopak negativní zprávy o zvyšování daní, které chystá ČSSD, a o odložení otázky přijetí eura až na přespříští vládu. "Tyto zprávy však nemohou zabránit pozitivnímu vývoji, který přichází zvenčí," upozornil Vlk.

Snížení averze k riziku zůstává pro dolar negativním faktorem, který jeho kurz postupně tlačí nad hranici 1,36 za euro.