Česká měna v úterý posílila vůči euru o téměř 30 haléřů na 26,51 CZK/EUR, ale později část svých zisků umazala a před 11. hodinou se pohybovala kolem 26,60 za euro. Vůči americkému dolaru od rána zpevnila koruna o podobně, když si polepšila na 19,52 CZK/USD.

Koruna však není jedinou měnou v regionu, které se v úterý dopoledne daří. Například polský zlotý od rána vůči euru zpevnil o více než dvě procenta a prolomil hranici 4,40 PLN/EUR.

Dopoledne se dostal dokonce na úroveň 4,378 za euro. Vůči dolaru pak polský zlotý posílil na úroveň 3,21 PLN/USD.

"Rychlý nárůst chuti riskovat vynáší vzhůru akciové trhy. K růstu přispěly příznivé reporty na Bank of America, avšak stěží hrály klíčovou roli ve spuštění současného vývoje. Optimismus ve světě se každopádně dál přenáší i na středoevropské měny, které si připisují další zisky," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Korunu povzbuzuje zahraničí

Výrazně si od rána polepšil i maďarský forint. Ten se vyšplhal na hodnotu 278,2 HUF/EUR a 203,8 za americký dolar. Středoevropské měny zpevňovaly už během pondělního obchodování. Oproti tomu minulý týden naopak mírně středoevropské měny oslabily a nyní tak podle analytiků přichází určitá korekce.

Po lepším než očekávaném výsledku německého indexu ekonomického očekávání ZEW za květen posiluje i euro k dolaru na svá dnešní maxima a obchoduje se okolo hodnoty 1,363 USD/EUR.

Větší vliv na korunu tak mají zprávy ze zahraničí, z domova totiž přichází naopak negativní zprávy o zvyšování daní, které chystá ČSSD, a o odložení otázky přijetí eura až na přespříští vládu. "Tyto zprávy však nemohou zabránit pozitivnímu vývoji, který přichází zvenčí," upozornil Vlk.

Snížení averze k riziku zůstává pro dolar negativním faktorem, který jeho kurz postupně tlačí nad hranici 1,36 za euro.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru