ABN Amro je součástí a pokračováním loňské bankovní krize v Beneluxu. Nizozemská vláda tehdy v říjnu koupila nizozemskou část hroutící se banky Fortis, včetně jejího podílu v ABN Amro. Koncem prosince se pak stát místo Fortisu stal akcionářem subjektu, který banku ABN řídí. Vláda se nakonec rozhodla sloučit Fortis Bank Nederland a ABN Amro a novou banku vzniklou sloučením prodat. Novým šéfem skupiny se stal bývalý nizozemský ministr financí Gerrit Zalm.

Zatím není přesně jasné, jak velký procentní podíl počet propuštěných představuje. ABN Amro měla na konci roku 2008 kolem 57 000 zaměstnanců. Fortis Bank Nederland téměř 10 000, napsala agentura Reuters.

Finanční skupina Fortis byla rozdělena v říjnu, téměř okamžitě poté, co dostala od vlád finanční injekci 11,2 miliardy eur (298,2 miliardy korun). Ani ta však nepřispěla ke zklidnění investorů. Nizozemci si tak ponechali nizozemskou část banky a Belgičané bankovní aktivity skupiny prodali BNP Paribas, která zároveň koupila i čtvrtinu pojišťovací divize Fortisu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru