Akcie na pražské burze zahájily úterní obchodování velmi slibně ve stylu jízdy Ferrari v seriálu závodů F1. Většinu dne si pražská burza držela růst kolem čtyř procent, ale nakonec jej neudržela. Investoři se totiž odpoledne začali více soustředit na vybírání zisků a index PX tak nakonec posílil "jen" o 1,72 procenta na hodnotu 915 bodů.

Nejsilnější růst vykázaly akcie developerské společnosti ECM, které posílily o více než osm procent na 351 korun za kus, přestože ještě v poledne rostly dvouciferným tempem. Jejich posílení však na růstu indexu PX nemělo takový vliv jako bankovní tituly a akcie energetické skupiny ČEZ. Ale ani těmto titulům nakonec nevydržel tak silný růst jako po většinu úterního obchodování.

Cenné papíry Erste Group Bank přidaly 4,19 procenta na hodnotu 475,10 koruny za kus a akcie Komerční banky vzrostly o 2,17 procenta na 2 732 koruny. Ani akcie největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ - nezůstávaly v úterý pozadu, když posílily o 1,76 procenta na 875 korun za kus.

Naopak největší pokles v úterý zaznamenaly akcie těžařské společnosti NWR, které oslabily o 2,80 procenta na 97,10 koruny za kus, a developerské společnosti Orco Property, jež klesly o 2,63 procenta na 188,42 koruny. Oroti dopolední části obchodování si velmi polepšily akcie tabákové firmy Philip Morris. Ty totiž dopoledne jako jediné na pražské burze klesaly, odpoledne však přišel mohutný obrat a nakonec posílily o 5,11 procenta na 6 333 korun. 

Prudký růst na Wall Street

V úterý ale rostou i ostatní hlavní evropské akciové trhy, i když jejich vzestup nebyl dopoledne tak výrazný jako na pražském trhu. Odpoledne ji však nakonec předehnaly, když téměř všechny okolní trhy přidávaly přes dvě procenta.

Podporou jim byl mimo jiné i silný růst zámořských akcií. Ceny amerických akcií se totiž v pondělí prudce zvýšily a impulzem k jejich růstu se stala zpráva o lepším výsledku hospodaření maloobchodního řetězce Lowe's. Zájem byl i o bankovní tituly, jimž pomohlo zlepšení nákupních doporučení.

Dow Jonesův index vzrostl o 2,85 procenta (235,44 bodu) na hodnotu 8 504,08 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 3,04 procenta na 909,71 bodu, index Nasdaq Composite zpevnil o 3,11 procenta na 1 732,36 bodu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru