Vydavatel kreditních karet American Express plánuje propustit dalších 4000 zaměstnanců, což odpovídá šesti procentům celkové pracovní síly společnosti. Rozhodnutí je součástí plánu na další snížení nákladů v době, kdy se potýká s nárůstem nesplácení úvěrů. Celkem by měla firma ušetřit 800 milionů dolarů (15,8 miliardy korun).

Jako mnoho konkurentů se i American Express potýká s rostoucím nesplácením ze strany držitelů karet. Lidé nemají na zaplacení vzhledem k současné globální krizi. Americká nezaměstnanost vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1983.

Drastické úspory

American Express očekává, že ve druhém čtvrtletí zaúčtuje z propouštění mimořádné náklady po zdanění v objemu 117 milionů až 163 milionů dolarů. Propouštění se dotkne široké škály aktivit firmy a různých geografických oblastí a celkové úspory by měly činit 175 milionů dolarů. Dalších 500 milionů dolarů chce ušetřit za marketing a vývoj a 125 milionů za další služby.

První vlnu propouštění a snižování nákladů firma představila již v říjnu. Tehdy oznámila propuštění 7000 zaměstnanců a celkové úspory v objemu 1,8 miliardy dolarů.

"Jsme stále velmi opatrní u ekonomického výhledu," uvedl šéf společnosti Kenneth Chenault v tiskovém prohlášení. "Úspory z nákladů budou opět investovány do podniku, abychom měli jistotu, že využijeme všech příležitostí jakmile se ekonomika začne vracet do hry," dodal.

Zátěžová zkouška

American Express byla jednou z 19 finančních společností, u kterých americká vláda uskutečnila zátěžovou zkoušku. Ta měla zjistit, zda jsou firmy schopné přežít i případné prohloubení recese. Společnost se zařadila mezi devět, které nemusí navyšovat kapitál.

Další snížení nákladů potvrzuje, že dokonce ani firmy jako American Express, která se pyšní tím, že její klientelu tvoří hlavně bohatí lidé, není imunní vůči poklesu spotřebitelských výdajů. Firma má hodně zákazníků v oblasti Kalifornie a Floridy, kde si svoji daň vybral prudký pokles trhu s bydlením.

Společnost minulý měsíc uvedla, že její zisk v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 56 procent. Zisk byl nižší již šesté čtvrtletí za sebou, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru