Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropská unie v pondělí ocenily Maďarsko za jeho úsilí o oživení ekonomiky a povolily mu vyšší rozpočtový deficit. MMF, EU a další instituce loni Maďarsku slíbily záchranný úvěr 25,1 miliardy dolarů (téměř půl bilionu Kč). Dohoda o pomoci zahrnuje podmínky týkající se výše rozpočtového deficitu.

MMF a EU nyní vzhledem k překvapivě prudkému maďarskému hospodářskému poklesu schválily zvýšení cíle pro letošní rozpočtový deficit na 3,9 procenta hrubého domácího produktu a to z původně dohodnutých 2,9 procenta. MMF rovněž uvedl, že Maďarsku v rámci dohodnutého úvěru vyplatí dalších 1,43 miliardy eur.

Maďarská ekonomika se podle rychlého odhadu v prvním čtvrtletí meziročně propadla o 6,4 procenta. To je podle agentury Reuters nejhorší výsledek od roku 1996, kdy maďarský statistický úřad začal čtvrtletní informace zveřejňovat. Výsledek byl horší než pokles o 5,9 procenta, který očekávali analytici.

Nová maďarská vláda již schválila reformy, jež by měly zmírnit některé strukturální problémy domácí ekonomiky. Tato opatření sice v počáteční fázi hospodářskou recesi prohloubí, podle MMF však zlepší stav vládních financí. Zástupkyně Evropské komise Elena Floresová uvedla, že Maďarsko díky těmto opatřením zůstává na cestě ke splnění podmínek úvěrové dohody s EU a k získání další části sjednaného úvěru.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru