Největší americká automobilka General Motors plánuje zrušit zhruba 1100 svých prodejců ve Spojených státech. Firma to oznámila v pátek. Dodala, že se rozloučí rovněž se 470 prodejci svých značek Saab, Hummer a Saturn. Automobilka plánuje také slučování zbývajících prodejců. Jejím konečným cílem je snížit celkový počet svých prodejců v USA o zhruba 2600, tedy přibližně o 40 procent, napsala agentura Reuters.
 
Domácí konkurent Chrysler již ve čtvrtek oznámil plán na zrušení 789 svých prodejců v USA. Tyto kroky jsou součástí širší restrukturalizace amerického automobilového průmyslu a pravděpodobně povedou k zániku tisíců pracovních míst po celých Spojených státech.

Automobilky GM a Chrysler byly zasaženy prudkým poklesem poptávky a byly nuceny požádat o státní pomoc. GM musí do konce tohoto měsíce předložit americké vládě životaschopný podnikatelský plán, aby od ní získala další půjčky. Chrysler již koncem minulého měsíce požádal o bankrotovou ochranu před věřiteli.

Celosvětová poptávka po automobilech je nyní pod tlakem, protože světová finanční krize vedla ke zpomalení ekonomiky, obtížnějšímu přístupu k úvěrům a poklesu spotřebitelské důvěry. Americké automobilky byly navíc již dříve zasaženy odklonem spotřebitelů od velkých vozů s vysokou spotřebou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru