Firma AQ Okna, ještě minulý rok třetí největší výrobce oken v Česku, zastavila výrobu. Společnost totiž přišla o většinu zaměstnanců, dodávky energie či materiálu i o telekomunikační služby. Většinovému majiteli okenářské firmy, kterým je společnost Novy Fund Limited, se pro ní nepodařilo získat ani nového investora. ČTK to v pátek zjistila z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz.

Finanční injekci by pro AQ Okna mohl znamenat příznivý výsledek soudního sporu se společnostmi Saint-Gobain Sklo ČR a Fe-Max. Okenáři na ně v pátek podali u Městského soudu v Praze žalobu, ve které po nich požadují jako odškodnění 255 milionů korun. Důvodem je údajně neoprávněný insolvenční návrh, který firmy na AQ Okna podaly v listopadu 2008. Soud však v únoru konstatoval, že navrhovatelé své nároky neprokázali ani neosvědčili.

Právě v prvním insolvenčním řízení a jeho medializaci však AQ Okna spatřuje kořeny svých současných problémů. Dlužníci firmy prý začali postupně zastavovat platby, úvěrující banka jí zhoršila přístup k půjčkám a přestala vyplácet zálohy na pohledávky.

Nevyplacené mzdy

Nový insolvenční návrh podali na AQ Okna v březnu její bývalí zaměstnanci, kterým firma dluží mzdy. Začátkem dubna se firma rozhodla ochránit před věřiteli prostřednictvím moratoria, které na ní na její žádost vyhlásil Městský soud v Praze.

Nový zdroj financování, který měl zabezpečit Novy Fund, se však neobjevil. Od té doby se podle firmy její situace spíše dále zhoršila a v současnosti "fakticky odpovídá úpadku". Protože podnik neočekává zlepšení situace, navrhl v pátek soudu zrušení moratoria.

Z původních 400 zaměstnanců jich mají AQ Okna v současnosti pouze 33. Z nich je navíc podle firmy více než polovina na mateřské nebo rodičovské dovolené nebo na nemocenské. Výrobní závody společnosti se nacházejí v Chocni, v obci Skoupý na Příbramsku a v Jičíně.

Spojení s šéfem developerské firmy Orco 

Za AQ Okna stojí prostřednictvím Novy Fund také šéf developerské firmy Orco Jean-François Ott. Nad výrobcem oken získal investor kontrolu v roce 2007, kdy se roční obrat společnosti pohyboval kolem jedné miliardy korun.

Orco se od března nachází kvůli předlužení v půlroční soudní ochranné lhůtě před věřiteli. Nyní jedná s americkou společností Colony Capital o finančním vstupu a s věřiteli o oddlužení.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru