Pražská burza v uplynulém týdnu nezopakovala svůj nejlepší letošní výkon z předchozího týdne, kdy výrazně atakovala magickou hranici tisíc bodů, ale naopak ztratila téměř všechny své zisky z prvního obchodního květnového týdne. Index PX nakonec v týdnu oslabil o 8,29 procenta na hodnotu 901,2 bodu.

Uplynulý týden přitom pražská burza začínala na hodnotě 982,7 bodu. Z útoku na prolomení hranice tisíc bodů se tak místo ofenzivy ve stylu fotbalistů španělské Barcelony stal souboj o udržení indexu PX nad hranicí 900 bodů. To se sice povedlo, ale mnoho nechybělo, když index PX nakonec během uplynulých pěti obchodních dnů přišel 81,5 bodu.

Burzu totiž ovládlo spíše vybírání zisků. Výrazněji rostly jen akcie tabákové společnosti Philip Morris. Naopak akcie mediální společnosti CME (CETV), Erste Group Bank, těžařské firmy New World Resources (NWR), Unipetrolu a developerské společnosti ECM v týdnu zaznamenaly dvouciferný pokles.

Dvouciferné pády

Akcie CME (CETV) v týdnu ztratily 18,65 procenta a zakončily jej na hodnotě 361 korun za kus. Výrazně ale ztrácely bankovní tituly. Akcie Erste odepsaly 16,42 procenta na 457,20 koruny a Komerční banka 8,68 procenta na 2 647 koruny za akcii.

Vývoj indexu PX v týdnu od 11. do 15. května 2009

Cenné papíry NWR spadly o 14,89 procenta na hodnotu 107,04 koruny, Unipetrol pak oslabil o 12,37 procenta na 127,50 za akcii. Týden jako na houpačce ale zaznamenaly především akcie realitní firmy ECM. Ty totiž v prvních dvou dnech prudce rostly, aby ale nakonec ztratily mnohem více, než se jim v pondělí a úterý vůbec podařilo získat. Nakonec tedy oslabily o 12,10 procenta na 332 koruny za kus. Jejich ztráta však mohla být ještě vyšší nebýt jejich pátečního zmátoření se (poslední den totiž posílily o více než 13 procent).

Akcie největší firmy na trhu - energetické skupiny ČEZ - v týdnu ztratily 1,83 procenta a zakončily jej na 865,50 korunách za kus. Akciím ČEZu nepomohlo ani středeční zveřejnění zlepšených výsledků v prvním letošním čtvrtletí. Zisk ČEZu po zdanění stoupl meziročně o 23,3 procenta na 19,4 miliardy korun.

Naopak akcie tabákové společnosti Philip Morris, které si připsaly 6,55 procenta na 6 025 koruny za kus, a developerské společnosti Orco Property (+1,17 % na 198,24 koruny za kus) byly v týdnu světlou výjimkou.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru