Přijetí eura není všelékem. Uvedl to guvernér České národní banky Zdeněk Tůma a dodal, že si dovede představit, že si Česká republika ponechá nezávislou měnovou politiku ještě nějakou dobu.

Tůma na páteční konferenci v Londýně vypíchl, že se přijetím eura nevyřeší strukturální záležitosti v ekonomice. Dodal, že by pokles koruny mohl pomoci exportérům a tím krizi zmírnit, napsala agentura Reuters.

Nová vláda bude o kladech a záporech případného přijetí eura v ČR pouze jednat. Nový český premiér Jan Fischer tento pátek v Bratislavě uvedl, že na nové vládě není, aby toto čistě politické rozhodnutí učinila.

Volby vše oddálí

Na stanovení termínu zavedení evropské měny v minulosti naléhala opozice i podnikatelské svazy. Bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) na počátku roku slíbil, že kabinet termín oznámí letos 1. listopadu, tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) však později uvedl, že vyhlášení termínu se kvůli říjnovým předčasným volbám oddálí. Česká republika by mohla podle posledních vyjádření politiků i ekonomů přijmout euro nejdříve v letech 2013 nebo 2014.

Eurem nyní platí 16 z 27 států Evropské unie. Od začátku letošního roku měnu zavedlo Slovensko.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru