Česká ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 3,4 procenta. Jde o nejvyšší čtvrtletní meziroční pokles ekonomiky ČR v její novodobé historii. HDP neupravené o sezónní a kalendářní vlivy byl meziročně nižší o 3,2 procenta.  Informoval o tom v pátek ve svém předběžném odhadu Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali pokles o 1,4 až čtyři procenta.

České hospodářství naposledy meziročně reálně kleslo před více než deseti lety, ve čtvrtém čtvrtletí roku 1998. K dosud nejvyššímu meziročnímu propadu v historii samostatné České republiky nicméně došlo v posledním čtvrtletí roku 1997, kdy tuzemské HDP kleslo o 2,1 procenta. Za celý loňský rok česká ekonomika vzrostla o 3,2 procenta.

"Předběžný odhad HDP potvrdil, že česká ekonomika se nachází v recesi, neboť HDP klesá již druhé čtvrtletí za sebou. Předzvěstí horších dat bylo už ranní číslo obrovského poklesu německé ekonomiky. Německá lokomotiva, která táhne českou ekonomiku výrazně zpomaluje, což se v české ekonomice nemůže neprojevit," uvedl pro server iHNed.cz analytik Citco FT Jiří Šimek.

Pokles tvorby hrubého domácího produktu byl ovlivněn nepříznivým vývojem zejména ve zpracovatelském průmyslu, který se již řadu měsíců potýká s odbytovou krizí především na zahraničních trzích. Na poptávkové straně ekonomiky výrazně poklesly výdaje na tvorbu fixního kapitálu, zatímco výdaje domácností zůstaly zhruba na úrovni předchozího roku. Téměř dvacetiprocentní pokles byl zaznamenán jak u vývozu, tak i dovozu zboží a služeb. Standardní odhad vývoje HDP a jeho složek bude zveřejněn 9. června.

Ještě větší propad postihl v prvním letošním čtvrtletí slovenské hospodářství. To podle předběžného odhadu kvůli hospodářské krizi kleslo meziročně dokonce o 5,4 procenta. Slovensko tak zaznamenalo první pokles ze devět let. Krize poznamenala výkonnost tamní ekonomiky už koncem loňského roku, kdy meziroční růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zpomalil na 2,5 procenta. Za celý loňský rok si ale ekonomika polepšila o 6,4 procenta.

Prognózy varují: Bude hůř

Velmi nepříznivé jsou prognózy pro vývoj české ekonomiky pro letošní rok od nejrůznějších renomovaných institucí. Ty většinou předpovídají propad českého hospodářství za letošní rok v rozmezí od 2,3 do 3,5 procenta. Nejoptimističtější jsou ale ve svých prognózách české instituce.

České ministerstvo financí koncem dubna zveřejnilo svůj nový odhad, podle něhož českou ekonomiku letos čeká propad o 2,3 procenta. Příští rok by pak mělo hospodářství ČR mírně růst o 0,8 procenta. Ještě v lednu MF čekalo pro letošek růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta a v roce 2010 o 2,1 procenta.

Podle České národní banky (ČNB) klesne HDP o 2,4 procenta. Ještě v únoru přitom ČNB odhadovala pokles jen o 0,3 procenta. Příští rok by pak mělo tuzemské hospodářství růst o 1,4 procenta.

Zahraniční instituce jsou pesimističtější

Evropská komise (EK) zveřejnila svoji jarní prognózu, podle níž českou ekonomiku letos kvůli hospodářské krizi čeká pokles o 2,7 procenta. Příští rok by ale podle EK měl hrubý domácí produkt Česka opět začít růst, a to o 0,3 procenta. Evropská komise přitom ještě v polovině ledna pro letošní rok očekávala růst českého hospodářství o 1,7 procenta.

Česká ekonomika letos podle prognózy Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) klesne o 3,5 procenta. Ještě v lednovém odhadu přitom EBRD očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat. Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) z konce dubna česká ekonomika letos ale zaznamená ještě hlubší propad, a to o 3,5 procenta.

MMF přitom ještě nedávno předpovídal, že bude pokles české ekonomiky činit jen zhruba 1,3 procenta. Příští rok se český hrubý domácí produkt podle MMF dočká růstu jen kolem 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru