Inflace v Polsku ve čtvrtém měsíci letošního roku stoupla meziročně na čtyři procenta, a zrychlila tak z březnových 3,6 procent. K vyššímu růstu přispěly hlavně dražší potraviny a energie. Meziměsíčně spotřebitelské ceny v dubnu, stejně jako v březnu, vzrostly o 0,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které tento čtvrtek zveřejnil polský statistický úřad.

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Reuters, kteří v průměru očekávali meziroční inflaci 3,8 procenta a meziměsíční 0,5 procenta. "Inflace je nad očekáváním, ačkoliv samotné odhady byly vysoké. Velkou roli hrály ceny potravin a ropy," uvedl ekonom Bank Zachodni WBK Piotr Bielski. Někteří analytici však upozorňují, že významnou roli měly i velikonoční svátky, které většinou způsobují zvýšení cen.

Ceny potravin, nápojů a tabáku se meziročně zvýšily o 6,4 procenta a jejich růst zrychlil z březnových 5,6 procenta. Proti předchozímu měsíci stouply o 1,5 procenta. Ceny energií proti loňskému dubnu vyskočily o 10,5 procenta a za bydlení o 8,7 procenta.

 

A mezitím zbytek Visegrádu...

Analytici se shodují, že měnový výbor polské centrální banky na svém nejbližším zasedání nebude kvůli vysoké inflaci měnit úrokové sazby. "Tak vysoká inflace zvyšuje pravděpodobnost, že měnový výbor centrální banky ponechá v květnu opět úrokové sazby beze změny, ačkoliv v červnu je stále možné jejich zvýšení," uvedl Bielski.

Z dalších zemí visegrádské čtyřky inflace za duben stoupla i v Maďarsku, a to na 3,4 procenta z březnových 2,9 procenta. Naopak v ČR a na Slovensku se snížila. V České republice meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 1,8 procenta z březnových 2,3 procenta. Na Slovensku inflace zpomalila na 2,3 procenta z 2,6 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru