Poslaneckou sněmovnou v pátek prošlo úplné zrušení zdravotnictkých poplatků, které navrhovali komunisté. Jednání poslanců sledujeme on-line v přímém přenosu.

Po poplatcích přijdou na řadu protikrizové návrhy, například zavedení šrotovného, zrychlení odpisů firemního majetku nebo novela insolvenčního zákona.

Poslanci by v závěrečném čtení měli také rozhodovat o osudu sociálnědemokratického návrhu zákona, který má zamezit nekalým praktikám velkých obchodních řetězců. 

Sledovali jsme online

 
14.5.2009 15:37 | 7:30 - Bo j o poplatky

Levicoví poslanci se s pomocí pár dalších hlasů chystají dnes zasadit rozhodující ránu zdravotnickým poplatkům. V úterý se bývalé opozici podařilo odeslat do závěrečného čtení dva návrhy na úplné zrušení poplatků.

V pátek bude sněmovna rozhodovat i o zamítnutí návrhu na zrušení zdravotnických poplatků, zamítnutí navrhl poslanec za ODS Boris Šťastný. Zdá se ale, že k tomu nenajde dost hlasů. Naopak slušnou šanci projít má pozměňující návrh, který v úterý představil sociální demokrat Jaroslav Krákora a o němž již dříve hovořil Rath. Jde o zrušení poplatků pro děti a mladé do 19 let, starobní i invalidní důchodce, dárce krve a kostní dřeně a lidi s příjmem pod dvojnásobek životního minima.


Na kritiku zdravotnických poplatků vsadila sociální demokracie už loni před podzimními senátními a krajskými volbami a vyplatilo se jí to. Poplatky jako trumf si proto zvolila i nyní tři týdny před volbami do Evropského parlamentu a pár měsíců před předčasnými volbami do Poslanecké sněmovny.

Předvolební atmosféra byla ve sněmovním sále znát už v úterý. Přestože od minulého pátku zemi vládne překlenovací nepolitická vláda Jana Fischera, kterou z poloviny nominovali sociální demokraté, chovala se ČSSD spíše jako opoziční strana.

Nové vládě vzkázala, že nemusí automaticky dostat důvěra jejích poslanců, pokud bude ministryně zdravotnictví Dana Jurásková trvat na podpoře poplatků.

 

14.5.2009 15:46 | 7:30 - Poslanci proti krizi

Kromě boje o polatky se budou poslanci zabývat i protikrizovými návrhy. Ty jsou obsaženy ve třech novelách, které předložila bývalá vláda, a v návrhu zákona o podpoře hospodářského růstu a stability z pera poslanců ČSSD.

Poslanci by měli posuzovat komplexní pozměňovací návrh k sociálnědemokratickému návrhu. Ten je výsledkem vzájemné dohody mezi představiteli ODS a ČSSD, které se dohodly na vzájemné podpoře vybraných bodů.

Obsahuje šrotovné, zrychlení odpisů, prodloužení doby podpory v nezaměstnanosti, snížení odvodů na sociálním pojištění, lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, vyšší přídavky i vyšší daňovou slevu na děti.


Prodloužení a zvýšení podpor v nezaměstnanosti by mělo začít platit od letošního listopadu, rychlejší odpisy ode dne vyhlášení. Zbytek zákona má platit od 1. července.

Zrychlení odpisů obsahuje stejně tak vládní novela zákona o daních z příjmů. Komunisté k oběma předlohám předložili návrh na obnovení daňové progrese. Lidé s příjmem nad milion korun ročně by podle nich měli platit daň z příjmu až 40 procent.


Na schválení čeká i novela insolvenčního zákona, která má umožnit, aby zaměstnanci zkrachovalých podniků mohli požadovat dlužné mzdy za celkem sedm měsíců. Půjde o tří měsíce před vyhlášením insolvence, daný měsíc i tři měsíce poté. Sociální demokrat Ladislav Skopal chce jejím prostřednictvím zavést pravidlo, aby nebylo možné vyhlásit konkurz na zemědělce v období od 1. dubna do 30. září. Novela také ruší povinnost podniků podat na sebe insolvenční návrh při předlužení.

Třetí vládní novela má zavést dočasné slevy na sociálním pojištění zaměstnavatele. Podle exministra práce Petra Nečase tento zákon pomůže zachránit 50.000 až 70.000 pracovních míst.

 

14.5.2009 15:54 | 7:30 - Bonbónek ČSSD: Zákon proti řetězcům

Poslanci by v závěrečném čtení měli také rozhodovat o osudu sociálnědemokratického návrhu zákona o významné tržní síle a jejím zneužití.

Ten je namířen proti praktikám velkých obchodních řetězců vůči jejich dodavatelům. V průběhu projednávání ale přišli předkladatelé s pozměňovacím návrhem, který dosavadní návrh významně změnil. Nově by zákon přímo vymezoval, co je zneužitím významné tržní síly.

Bývalé vládní ODS se návrh zákona příliš nezamlouvá. Zpravodaj Jaroslav Plachý (ODS) například tvrdí, že poškodí české dodavatele, protože řetězce si radši zajistí zboží od zahraničních firem, na něž se zákon vztahovat nebude.

15.5.2009 09:12 | 9:13 - Schůze začíná, hovoří David Rath
Předsedající Lucie Talmanová zahajuje páteční schůzi sněmovny. Jako první je na programu návrh na úplné zrušení zdravotnických poplatků. Hejtman a poslanec za ČSSD David Rath vystupuje s projevem, v němž říká, že tento návrh má plnou podporu klubu ČSSD.
15.5.2009 09:14 | 9:16 - Rath prosí poslance, aby zrušili poplatky

David Rath, tentokráte v poklidném vystoupení, apeluje na poslance, aby poplatky zrušili. "Já vás o to velmi žádám, já vás o to jménem obyvatelstva velmi prosím." Rath se obrací i na ty, kteří mají pochybnosti, aby podpořili alespoň kompromisní návrh, který prý sociální demokraté připravili zvláště pro ně.

15.5.2009 09:20 | 9:21 - Rath na Nečase: Běžte mezi důchodce
Po Rathovi vystupuje Petr Nečas (ODS). A tradiční argumentační bitva ve sněmovně začíná. Na Nečase totiž ihned reaguje faktickou poznámkou opět David Rath. "Dámy a pánové, škoda, že pan ministr Nečas neřekl, o kolik podle ČSÚ stouply doplatky na léky. Víte, pane exministře, to je přesně ono, běžte mezi důchodce a přesvěčte je, jak mají být statisticky šťastní," říká Rath. A Nečasovi vzkazuje, aby si vypočítal průměr jednoho důchodu a jeho ministerského platu. Pak prý bude zřejmé, jak jsou jeho statistiky ošidné.
15.5.2009 09:24 | 9:23 - Poslanci o tom, kdo víc bere
Na Ratha reaguje Petr Pleva (ODS). Uštěpačně poznamenává, že mnohem větší průměrné číslo by vzešlo z výpočtu jednoho důchodu a platu Davida Ratha.
15.5.2009 09:29 | 9:26 - Poslanci ČSSD si vybrali přestávku
Klub ČSSD požádal o přestávku. Poslanci se znovu sejdou v 10:00.
15.5.2009 09:30 | 10:05 - Šťastný s návrhem proti zrušení poplatků neuspěl
Hned po přestávce se poslanci postavili proti návrhu Borise Šťastného (ODS) na zamítnutí zrušení poplatků. Stejně hlasovali i v úterý.
15.5.2009 10:08 | 10:08 - Zrušení poplatků pro děti: schváleno
Poslanci přijali návrh zastupitelstva Moravskoslezského kraje na zrušení poplatků pro děti a mládež do 19 let, důchodce, dárce kostní dřeně a sociálně slabé. Pro hlasovalo 90 poslaců, proti 80.
15.5.2009 10:16 | 10:13 - Poslanci budou jednat o úplném zrušení poplatků

Po tomto návrhu se poslanci chystají k hlasování o návrhu KSČM na úplné zrušení zdravotnických poplatků. Poslanec ODS Boris Štastný upozornil na podle něho "bezprecedentní situaci", kdy do Senátu mohou jít dva odlišné zákony na zrušení poplatků.

15.5.2009 10:18 | 10:21 - Sobotka: Napravujeme vaše chyby
Bohuslav Sobotka (ČSSD) reaguje na výtky Borise Šťastného. Podle něho sociální demokraté musí napravovat chyby, které vláda ODS napáchala. V podobném duchu předtím mluvil Vojtěch Filip (KSČM).
15.5.2009 10:24 | 10:26 - Rath: Kradli jste ráno, kradli jste v poledne...
Marek Benda (ODS) se táže ČSSD a KSČM, který z protipoplatkových zákonů bude platit, když sněmovna odsouhlasí oba. Kritizuje také situaci na hejtmanstvích v krajích. Rath nato k ODS říká: "Kradli jste ráno, kradli jste v poledne, kradli jste večer. Celých osm let, na krajích."
15.5.2009 10:28 | 10:28 - Rozprava končí

Rozprava končí, poslanci se přibližují k hlasování o návrhu zákona na úplné zrušení zdravotnických poplatků.

15.5.2009 10:29 | 10:29 - Hlasuje se o pozměňovacích návrzích
Před návrhem na úplné zrušení poplatků poslanci hlasují o jeho dílčích pozměňovacích návrzích.
15.5.2009 10:30 | 10:31 - Úplné zrušení poplatků: Hlasuje se právě teď
Pozměňovací návrhy byly jen dva, poslanci se teď dostávají k hlavnímu návrhu na úplné zrušení poplatků.
15.5.2009 10:32 | 10:33 - Úplné zrušení poplatků: Schváleno.

Pro hlasovalo 90 poslanců, proti 83. Návrh KSČM na úplné zrušení poplatků byl přijat. Teď tedy tento zákon půjde do Senátu.

Čtěte podrobnosti:

Omezení i zrušení poplatků prošlo. Máme šanci, tvrdí Rath 

15.5.2009 10:34 | 10:35 - Přestávka do 10:55
Od 10:55 budou poslanci jednat o dalších bodech. Teď se odebrali na krátké jednání klubů.
15.5.2009 10:37 | 10:44 - S ČSSD a KSČM hlasovaly i Zubová s Jakubkovou
Pro zrušení poplatků spolu s ČSSD a KSČM hlasovaly nezařazené poslankyně a bývalé členky Strany zelených Olga Zubová a Věra Jakubková a nezařazený poslanec zvolený za ČSSD Evžen Snítilý. Lidovec Ludvík Hovorka, který chtěl poplatky omezit podle vlastního pozměňovacího návrhu, se zdržel hlasování.
15.5.2009 10:55 | 11:11 - Klid ve sněmovně
Po ostře sledovaných zdravotnických návrzích je ve sněmovně klid. Vedení ČSSD si odskočilo na tiskovou konferenci do novinářského atria a torzo poslanců se zabývá nekonfliktními dokumenty, jako jsou výroční finanční zprávy politických stran.
15.5.2009 11:45 | 11:41 - Poslanci zmítají vášně
Poslanci jsou teď ve třetím čtení návrhu ČSSD na vydání zákona o významné tržní síle a jejím zneužití. Probíhá vášnivá rozprava o tom, jak se u nás chovají zahraniční investoři.
15.5.2009 11:51 | 11:51 - Regulace obchodních řetězců: Schváleno

Hladký průběh dne z pohledu ČSSD pokračuje. Sociální demokraté ve sněmovně prosadili i návrh na vydání zákona o významné tržní síle a jejím zneužití. Tento zákon má za úkol regulovat obchodní řetězce.

Za "zneužití významné tržní síly" podle návrhu zákona hrozí obchodním řetězcům až desetimilionové tresty. Zákon nyní zamíří do Senátu. Exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) nazval zákon právním paskvilem.

15.5.2009 11:58 | 11:58 - Poslanci teď jednají o šrotovném
V tuto chvíli se rozbíhá diskuse k návrhu poslanců Jiřího Paroubka, Bohuslava Sobotky, Zdeňka Škromacha, Milana Urbana a dalších na vydání zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Pod tímto vágním názvem se skrývá známé šrotovné.
15.5.2009 12:01 | 12:13 - Hlasování o šrotovném se blíží, ČSSD je na koni
Rozprava o šrotovném nebyla dlouhá. Po procedurálních záležitostech a pozměňovacích návrzích přijde brzy na řadu hlavní hlasování o šrotovném. Dosavadní průběh pátečního dění ve sněmovně napovídá, že i tento návrh z dílny ČSSD by měl projít.
15.5.2009 12:16 | 12:26 - Šrotovné schváleno
Sněmovna přijala sociálnědemokratický návrh protikrizových opatření, který kromě jiného počítá se zavedením šrotovného, zrychlením odpisů nebo prodloužením doby podpory v nezaměstnanosti. Návrh je výsledkem kompromisní dohody s ODS. Další tři vládní protikrizové novely bude sněmovna ještě dnes schvalovat.
15.5.2009 12:36 | 12:37 - Poslanci schválili i novelu daní z příjmů

Po šrotovném se sněmovna zabývá komunistickým návrhem o novele daní z příjmu. Pro bylo 127 poslanců, proti jediný. Novela přináší kromě jiného zrychlení odpisů firemního majetku. Nyní návrh zamíří do Senátu.

15.5.2009 12:42 | 12:45 - On-line reportáž končí
Vážení čtenáři, klíčové body pátečního programu schůze - návrhy na omezení a zrušení zdravotnických poplatků, šrotovné i další již byly projednány. S konstatováním, že všechny tyto návrhy ČSSD a KSČM byly přijaty, se s vámi loučíme.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru