Benzin i nafta u čerpacích stanic v České republice výrazněji zdražují. Jen za první tři dny tohoto týdne zdražil nejprodávanější benzin Natural 95 v průměru o 57 haléřů na 26,65 koruny za litr. Nafta zdražila o 35 haléřů na 25,62 koruny za litr. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS.

Jejich ceny tak reagují na zvyšující se ceny ropy na světových trzích. V úterý se ceny ropy poprvé od listopadu vyhouply nad 60 dolarů za barel. Růst cen ropy se už tak naplno projevil i v Česku. Velkoobchodní cena benzinu, která se vypočítává podle ceny paliv na rotterdamské burze, vzrostla od úterý o devadesát haléřů na litru. Nafta od rafinerií a velkododavatelů podraží o víc než padesátník. Jde o jeden z největších cenových skoků za poslední měsíce.

Tak drahý benzin byl v Česku naposledy loni 11. listopadu, kdy litr vyšel v průměru na 26,69 koruny. Tak drahou naftu pak mohli motoristé u pum v Česku tankovat naposledy 16. prosince loňského roku, kdy litr vyšel v průměru na 25,75 koruny. Od té doby ceny pohonných hmot v Česku nikdy tak vysoko nestouply.

vývoj cen pohonných hmot

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) však ve čtvrtek oznámila, že růstem cen ropy stála spíše příznivá nálada na trhu než skutečný vývoj nabídky a poptávky po ropě. Podle agentury IEA letos celosvětová poptávka po ropě klesne o 2,56 milionu barelů denně na 83,2 milionu barelů denně. Pokud se její prognóza naplní, šlo by o nejprudší pokles od roku 1981.

Ropa zdražuje především kvůli oslabování amerického dolaru a nedávnému posilování na světových akciových trzích. Ještě v polovině loňského července ale byly ceny ropy na absolutním rekordu, když se vyšplhaly na 147,27 dolaru za barel.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru