Objem přímých mimounijních zahraničních investic do zemí Evropské unie se loni proti předcházejícímu roku propadl o 57 procent. Tedy ze 400 na 173 miliard eur. Informoval o tom ve čtvrtek Evropský statistický úřad (Eurostat).

Statistici rovněž oznámili, že loni výrazně propadla i výše přímých investic, které naopak ze zemí 27členného bloku zamířily mimo unii. Proti roku 2007 se loni jejich objem snížil o 28 procent ze 496 na 354 miliard eur.

2007: Zahraniční investice do EU se téměř zdvojnásobily - čtěte ZDE

Zahraniční obchod zlomil rekord - čtěte ZDE

Loňský rok se o více než čtyři desítky procent propadl i objem investic, které mířily z jedné země bloku do jiné.

Například v roce 2007 z EU do USA mířily investice ve výši 171 miliard eur, loni to bylo jen 149 miliard. Ale naopak rostly např. investice mířící do Švýcarska (z 24 na 33 miliard eur) či Ruska (z 16 na 22 miliard eur).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru