Skupina Fortis, která byla v důsledku loňských vysokých ztrát prakticky rozdělena na několik částí, vykázala nakonec v prvním čtvrtletí 2009 zisk 44 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). Příjmy společnosti pak v prvním čtvrtletí vzrostly o 28 procent ve srovnání s posledními třemi měsíci loňského roku. Celkem dosáhly 4,2 miliardy eur (113,4 miliardy korun), což však v meziročním srovnání představuje zhruba dvouprocentní pokles.

Na tvorbě zisku se nejvíce podílela hlavní bankovní divize Fortisu, která vykázala profit 31 milionů eur (zhruba 837 milionů korun). Podílel se na něm především příjem z úroků a snižování nákladů, kterými banka prochází poté, co se loni ocitla nebezpečně blízko bankrotu. Nakonec jí musela pomoci belgická a nizozemská vláda a poté její belgickou část odkoupila francouzská BNP Paribas.

Historie pádu

Fortis byl rozdělen v říjnu, téměř okamžitě poté, co dostal od vlád finanční injekci 11,2 miliardy eur (302,4 miliardy korun). Ani ta však nepřispěla ke zklidnění investorů. Nizozemci si tak ponechali nizozemskou část banky a Belgičané bankovní aktivity skupiny prodali BNP Paribas, která zároveň koupila i čtvrtinu pojišťovací divize Fortisu.

Belgičtí akcionáři finanční skupiny Fortis schválili prodej aktiv společnosti francouzské bance BNP Paribas koncem dubna 2009 a to 73 procenty hlasů. Před hlasováním ale investoři na předsedu skupiny házeli boty a mince a žádali, aby odstoupil. Hněv vyvolalo ocenění aktiv, které řadu akcionářů připravilo o část životních úspor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru