Estonská ekonomika v prvním čtvrtletí meziročně klesla o 15,6 procenta. To představuje její nejhorší výkon od doby, kdy se vedou záznamy - tedy roku 1994. Ve středu to uvedl estonský statistický úřad. V posledním čtvrtletí loňského roku se ekonomika propadla o 9,7 procenta.

"Ekonomika se nyní snižuje již čtyři čtvrtletí za sebou a pokles je v každém dalším čtvrtletí prudší," řekla agentuře Reuters analytička Annika Lindbladová ze švédské banky Nordea.

Nový rekord: Průmysl v eurozóně v březnu propadl nejhlouběji od roku 1990 - čtěte ZDE

Trh práce: ČR v porovnání s ostatními zeměmi EU - čtěte ZDE

Pobaltské státy v problémech 

Estonská centrální banka minulý měsíc uvedla, že v celém letošním roce počítá s poklesem domácí ekonomiky o více než 12 procent. Hospodářská recese přišla do Estonska po letech silného růstu. V roce 2006 se hrubý domácí produkt země zvýšil o více než deset procent, připomíná agentura AP.

Do ekonomických problémů se dostaly také další pobaltské republiky. Litevská ekonomika se v prvním čtvrtletí propadla o 12,6 procenta a lotyšská ekonomika dokonce o 18 procent. Lotyšsko bylo již loni nuceno požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropskou unii, které zemi přislíbily 7,5 miliardy eur (zhruba 200 miliard korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru