Sobotní demonstrace Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) proti zneužívání dopadů krize na úkor zaměstnanců se s domácími odboráři zúčastní jejich kolegové z 11 zemí EU. Ze zahraničí přijede asi 4000 lidí. Novinářům to tuto středu řekl místopředseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Organizátoři věří, že demonstrovat přijdou desetitisíce lidí.

"Byli bychom rádi, kdyby to (Hradčanské - pozn. red) náměstí bylo plné. Víme, že se tam vejde zhruba kolem 25 000 lidí, když je to hodně namačkané," uvedl Zavadil, který bude moderovat program demonstrace.

Dvě stě  tisíc lidí ve čtyřech metropolích

Evropští odboráři očekávají, že do ulic čtyř metropolí vyjde v příštích dnech 150.000 až 200.000 lidí. Na svých webových stránkách to píše Evropská odborová konfederace (ETUC). Jedním ze čtveřice míst je právě i Praha, kde se bude manifestovat v sobotu.

ČMKOS demonstraci uspořádá ve spolupráci s Evropskou odborovou konfederací (EOK) v rámci třídenní série podobných akcí. Zahájí ji ve čtvrtek odborářská demonstrace v Madridu, v pátek se bude demonstrovat v Bruselu. V sobotu bude vedle Prahy dějištěm velké odborářské demonstrace Berlín.

Cílem těchto protestních shromáždění je upozornit na dopady současné hospodářské krize, která dosahuje největších rozměrů od druhé světové války, na zaměstnanost. Odbory chtějí bojovat za ochranu pracovních míst a zdůraznit, že veškeré úsilí je třeba vrhnout na to, aby si lidé udrželi práci. ETUC v prohlášení píše, že demonstranti řeknou "ne" zneužívání finančního kapitalismu, který vede k větším společenským nerovnostem.

Proti zákoníku práce a důchodové reformě

"Demonstrace má hlavně upozornit na to, aby se krize nezneužívala vůči zaměstnancům," řekl Zavadil. Podle něj tímto způsobem chtěl postupovat bývalý kabinet premiéra Mirka Topolánka (ODS). "Některé zákony, které byly projednávány ve vládě, se nám nelíbí, protože poměrně hodně velkým způsobem zhoršují postavení zaměstnanců," dodal.

Odborářům nejvíce vadí připravované návrhy novely zákoníku práce a záměry bývalé vlády na pokračování důchodové reformy. "Chceme dát jasný signál, že nechceme, aby žádná vláda, která bude následovat po téhleté úřednické, přicházela s podobnými návrhy," dodal Zavadil.

Sobotní odpolední demonstrace na Hradčanském náměstí potrvá přes hodinu. Účastníci sem dorazí ze Strahova. Druhým průvodem přijdou členové školských odborů, kteří již dopoledne uspořádají vlastní setkání na Maltézském náměstí na Malé Straně. Kvůli průvodu a demonstraci bude odkloněna doprava z Dlabačova a Pohořelce.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru