Německá vláda schválila plán tzv. špatné banky, která by měla absorbovat toxická aktiva v hodnotě kolem 200 miliard eur (zhruba 5,35 bilionu korun). Plán ale ještě musí schválit parlament. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Plán počítá s vytvořením speciálního nástroje ve formě fondu pro nakládání s toxickými aktivy. O tomto plánu se diskutovalo už delší dobu. Banky v Německu jsou zatíženy miliardami eur aktiv, která brání poskytování úvěrů.

"Německý mezibankovní úvěrový sektor stále trpí nedostatkem důvěry. Pro krytí plánu o toxických aktivech by měla postačit v loňském roce schválená pomoc bankám v hodnotě 500 miliard eur. Zhruba 400 miliard z ní je určeno pro garance. Zatím se využilo kolem 140 miliard," řekl pro agenturu Reuters německý ministr financí Peer Steinbrück.

Podle něj je zájem bank o plán odkoupení toxických aktiv je značný. Vláda však podle Steinbrücka zatím neobdržela žádnou konkrétní žádost.

"Myslím si, že jakákoli takováto snaha je pozitivní pro finanční trhy, protože zbavuje trh nejistoty ohledně stability finančního sektoru," uvedl pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Pozitivní informace pro akcie

Podle něj je to ale zároveň zátěž pro státní finance a je to negativní informace pro německé státní dluhopisy, na druhou stranu je to pozitivní informace pro akciové trhy a případně i pro euro. "Pokud by to stabilizovalo německý bankovní sektor, tak by to mohlo pomoci finančním titulům po celé Evropě, tedy i bankám, které se obchodují na pražské burze," dodal Marek.

Německá Spolková rada, která je horní komorou tamního parlamentu, už začátkem dubna přijala zákon, díky němuž může vláda donutit akcionáře bank zasažených finanční krizí k prodeji jejich podílů. Vláda tak za určitých okolností může převzít kontrolu nad těmito finančními ústavy.

Spolkový sněm, který je dolní komorou německého parlamentu, schválil zákon v březnu. Zákon je novelou loňského zákona o stabilizaci finančních trhů, která dává vládě pravomoc převzít kontrolu nad bankami, i jejichž krach by ohrozil stabilitu finančního systému.

Zákon určuje, že akcionářům bude vyplácena náhrada, jejíž hodnota se vypočítá průměrem hodnoty akcie v posledních dvou týdnech před znárodněním.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru