Deficit obchodní bilance Spojených států amerických v březnu vzrostl na 27,6 miliardy dolarů. Oproti únorovému schodku 26,1 miliardy dolarů tak stoupl o 5,5 procenta. Informovala o tom v úterý agentura Bloomberg.

Hlavním důvodem jeho navýšení je nejvýraznější pokles exportu za poslední dva roky, na němž se podepsaly dopady světové finanční krize. Schodek tak vzrostl vůbec poprvé po sedmi měsících, přesto byl ale nižší, než očekávali analytici oslovení agenturou Bloomberg, kteří jej odhadovali na 29 miliard dolarů.

Dovoz zboží a služeb kvůli slabé poptávce amerických spotřebitelů klesl o procento na 151,2 miliardy dolarů, snížil se tak už osmý měsíc v řadě a spadl tak na svou nejnižší úroveň od září roku 2004.

Vývoz klesl o 2,4 procenta na 123,6 miliardy. To bylo způsobeno především klesající zahraniční poptávkou po automobilech a dalším zboží, například nižším zájmem o letadla telekomunikační zařízení.

Podle aktuálních vládních dat může už být konec největšího nárůstu schodku zahraničního obchodu, jelikož rostoucí výdaje na ropu a podpůrné balíčky vlád jednotlivých zemí podpoří tento rok globální poptávku. Rostoucí dovozy by však mohly poškodit hospodářský růst oslabováním příznivého vlivu obnovujících se exportů.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru