Cena ropy se v úterý poprvé za šest měsíců vrátila nad 60 dolarů za barel. K jejímu nárůstu přispěly slabý dolar a růst na akciových trzích. Cena americké ropy již stoupla o více než 80 procent z lednového minima 32,70 dolaru za barel. Stále je však hluboko pod rekordním maximem 147,27 dolaru, na kterém byla loni v červenci, napsala agentura Reuters.

Americká lehká ropa se v jednu chvíli během úterka vyšplhala až na 60,08 dolaru za barel, tedy nejvýše od loňského listopadu.

Stinná stránka oživení ekonomiky - zdraží benzín

Růst světových cen ropy se už naplno projevil i v Česku. Velkoobchodní cena benzinu, kalkulovaná podle ceny paliv na rotterdamské burze, vzroste od úterý o devadesát haléřů na litru. Nafta od rafinerií a velkododavatelů podraží o víc než padesátník. Jde o jeden z největších cenových skoků za poslední měsíce.

Může za to určité oživení zájmu o ropu a paliva. "Trhy se tváří, že se blíží konec recese, svět možná zčásti spěje k určitému růstu spotřeby," míní Jan Procházka z makléřské společnosti Cyrrus.

Samotné pumpy kvůli svému dražšímu nákupu zvýší během málo dnů cenu benzinu pro řidiče řádově o několik desetníků z nynějších 26 korun. Nafta ze současných necelých 25,30 koruny podraží o něco méně.

Sami petrolejáři se ale kvůli někdejší pokutě šestici největších firem z oboru za údajné kartelové domlouvání cen k aktuálnímu vývoji veřejně nevyjadřují. "Zdražuje se před každým létem, ale nepamatuji, že by to bylo z týdne na týden o tolik. Těžko čekat brzy nějaký pokles," tvrdí anonymně jeden z nich.

Zdražení v řádu desetníků potvrzují kromě petrolejářů i experti na trh komodit. Zásoby ropy v USA, které výrazně ovlivňují světové ceny, vzrostly méně, než s čím počítali analytici. "Nárůst dosáhl 0,6 milionu barelů, přičemž analytici počítali se 2,5 miliony barelů. To následně podpořilo i cenu ropy," popisuje situaci Petr Čermák ze společnosti Colosseum.

Experti brzdí optimismus

Oslovení analytici sice potvrzují, že nynější optimismus na kapitálových trzích se přelévá i do komoditních trhů, včetně cen ropy. Ale o dlouhodobý trend prý přitom ještě jít nemusí. "Z dlouhodobého hlediska asi ropa zdraží k osmdesáti dolarům a možná i více. Ale pro nejbližší období bych byl s odhadem růstu trochu skeptický," připomíná Procházka.

I tak nelze očekávat, že by pumpy v dalších týdnech výrazně zlevnily. Proti peněženkám řidičů totiž hraje i očekávané oslabení kurzu koruny vůči dolaru. Nafta je přitom nyní o necelou korunu dražší oproti začátku roku a benzin dokonce o víc než tři koruny.

Recese ekonomiky a v první řadě propad kamionové dopravy stáhly loni dolů po letech dvojciferných nárůstů především spotřebu nafty. Loni její spotřeba v Česku klesla o procento na 4,8 miliardy litrů. I proto její cena klesala nebo nyní jen minimálně roste. A viditelné oživení oboru nákladní přepravy, ve kterém podle sdružení Česmad Bohemia ukončilo vlivem propadu zakázek činnost kolem deseti procent firem, není zatím na dohled.

Dálničních kuponů se prodalo o sedm procent více. Pomohla Morava - čtěte ZDE

Výběr mýtného pokračuje v propadu - čtěte ZDE

Bakala vrhá miliardy do dopravy. Ovládne největší logistickou firmu v ČR - čtěte ZDE

Chování řidičů osobních vozů zatím ceny příliš neovlivnily. Alespoň podle průzkumu, který mezi víc než tisícovkou automobilistů prováděla agentura Incoma Research. Cena je stále při výběru pumpy až na druhém místě - byť těsně - za kvalitou. V preferencích řidičů jsou jak laciné pumpy hypermarketů, tak i dražší pumpy Shell a dalších větších firem.

"Pět procent oslovených se ale striktně vyhýbá dražším aditivovaným palivům. Na 40 procent řidičů je tankuje občas," připomíná Pavel Cabal z Incomy. Podle petrolejářského experta a manažera Benziny Václava Louly spotřeba "vylepšených" paliv s vyšším oktanovým (u benzinu) nebo cetanovým číslem (u nafty) pomalu roste.