Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podal toto úterý trestní oznámení na předsedu představenstva společnosti CE WOOD Ivana Doubravu a místopředsedu představenstva Martina Černého. Podezírá je z pokusu o poškozování věřitele, porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužívání informací v obchodním styku. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zemědělství Jakub Šebesta a LČR to uvedly v tiskové zprávě. CE Wood požaduje po LČR přímo cca 4,8 miliardy korun za škody, které měly firmě vzniknout při vyhlašování veřejných tendrů tohoto státního podniku.

"Není jediný doklad CE Wood, který by opravňoval požadovat po Lesích České republiky jakoukoliv částku," uvedl ministr, který v pondělí jednal s generálním ředitelem LČR Svatoplukem Sýkorou.

Podle Šebesty jde ze strany CE Wood o cílenou kampaň, která má dosáhnout stažení insolvenčního řízení LČR proti této firmě. Státní Lesy ČR ho navrhly, protože jim CE Wood dlužila 160 milionů korun.

Stará válka pokračuje

Lesy ČR dále z porušení zákona podezírají osoby jednající za CE Wood a firmy s ní majetkově spojené. Podle LČR jde o firmy Ploma, Ploma - dřevovýroba, Silvatech, Hanušovická lesní a CE Wood - doprava. Firmy podle LČR přihlásily v insolvenčním řízení pohledávky vzniklé krátce před podáním insolvenčního návrhu, a ovládly tím věřitelský výbor. "Došlo tak k situaci, kdy na věřitelský výbor má značný vliv ten, na koho má věřitelský výbor dohlížet - tedy společnost CE Wood," uvedly LČR.

Státní podnik tvrdí, že pohledávky firem kolem CE Wood mohly být vytvořeny účelově ve snaze zmanipulovat insolvenční řízení a znemožnit soudu zjistit pravý stav majetku CE Wood. Podle LČR by tím mohlo být ohroženo uspokojení skutečných věřitelů firmy CE Wood.

CE Wood v minulosti odstartoval se státem několik arbitráží kvůli škodám, které měly Lesy ČR způsobit vypisováním výběrových řízení. Státu jde ve sporu hlavně o to, aby dokázal, že CE Wood na žádné pohledávky nárok nemá.

Arbitráže za 10 miliard Kč

Celkem jde ve sporu o téměř deset miliard korun. Kauza je rozdělena na tři případy. Zahraniční vlastníci CE Wood se ve dvou arbitrážích domáhají na ČR náhrady vždy zhruba 2,4 miliardy korun. Management CE Wood pak žaluje přímo Lesy o odškodnění zhruba pět miliard korun.

Podle informací, které v neděli přinesla Česká televize, navrhly Lesy ČR společnosti CE Wood, aby pohledávku za symbolickou cenu postoupila třetí osobě. Lesy ČR se však proti tomu důrazně ohradily s tím, že CE Wood dosud nepředložila objektivní důvody, proč by měla být pohledávka uznána.

"Společnost CE Wood nikdy nepředložila relevantní důvody pro existenci takové pohledávky. Její nárok se opírá pouze o údajný znalecký posudek o deseti stranách, ze kterého CE Wood poskytl Lesům ČR pouze poslední stranu s výpočtem údajné pohledávky," uvedly v pondělním prohlášení Lesy ČR. Ty navíc tvrdí, že dosud žádným právním krokem pohledávku CE Wood neuznaly a naopak se snažily tyto nároky zpochybnit.