Objem nově poskytovaných bankovních úvěrů v březnu po dlouhé době vzrostl a dostal se na nejvyšší hodnotu od loňského července. Objem nových bankovních úvěrů se předtím plynule snižoval od loňského listopadu, letos v únoru nastala určitá stabilizace. Na úterním představení nového Úvěrového barometru to uvedl výkonný ředitel firmy CCB - Czech Credit Bureau Petr Kučera.

V meziročním porovnání byl objem nových bankovních úvěrů takřka na stejné hodnotě jako ve stejném měsíci loni. Nejvíce narostl objem úvěrů u fyzických osob - podnikatelů. "Podobný objem nových úvěrů byl naposledy zaznamenán pouze v únoru minulého roku," uvedl Kučera s tím, že důvod růstu v této kategorii nezná.

Sazby v eurozóně jsou na rekordním minimu - čtěte ZDE

Nové nebankovní úvěry plynule narůstají již od počátku letošního roku. Nových nebankovních úvěrů bylo letos v březnu  zaznamenáno nejvíce od září 2008. Letos v březnu bylo nově poskytnutých úvěrů oproti březnu předchozího roku více o 11 procent.

Objem úvěrů po splatnosti se zvyšuje, nepřekračuje ale únosnou míru. V celém portfoliu nebankovních úvěrů představují splátky tři a více měsíců po splatnosti 2,95 procenta z celkového objemu úvěrů. Nejrizikovější jsou úvěry fyzických osob, u kterých objem nesplácených úvěrů stoupl na 4,1 procenta.

Na první příčku mezi rizikovými úvěry se v březnu z bankovních úvěrů dostaly provozní úvěry, u kterých objem splátek tři a více měsíců po splatnosti stoupl nad 7,7 procenta z objemu poskytnutých provozních úvěrů. Ve srovnatelném období předchozího roku to bylo pouze 3,3 procenta. Provozní úvěry ale představují jen asi 0,3 procenta z celkového objemu evidovaných úvěrů.

U hypoték a stavebního spoření tvoří objem nesplácených úvěrů jen 0,18 procenta

U spotřebních úvěrů byl objem splátek po splatnosti 4,9 procenta z celkového objemu spotřebních úvěrů, což meziročně znamenalo nárůst o téměř 0,9 procentního bodu. U hypoték a stavebního spoření tvoří objem nesplácených úvěrů jen 0,18 procenta.

Nový Úvěrový barometr je založen na měsíčním sledování vývoje úvěrových obchodů, které jsou evidovány v Bankovním (BRKI) a Nebankovním (NRKI) úvěrovém registru.

České domácnosti dlužily na konci března u bank a finančních institucí 906,3 miliardy korun. Jejich zadlužení tak proti únoru stouplo zhruba o deset miliard korun. Za posledních 12 měsíců české domácnosti zvýšily své zadlužení zhruba o 150 miliard korun. Vyplývá to z údajů, které koncem dubna oznámila Česká národní banka.