Vládní zátěžová zkouška, tzv. stress test, 19 předních amerických bank podporuje důvěru v americký bankovní systém a bankám pomáhá získat přístup k zahraničnímu kapitálu. Uvedl to v noci na úterý SELČ šéf centrální banky USA (Fed) Ben Bernanke. "První náznaky jsou povzbudivé," řekl na konferenci pořádané v Atlantě.

Cílem zátěžových zkoušek bylo zjistit, zda by největší banky obstály, pokud by se nynější krize zhoršila. Výsledky ukázaly, že deset z 19 největších amerických bank potřebuje 74,6 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) jako dodatečný kapitál k posílení rezerv. Ostatní banky pak naznačují, jak hodlají splatit vládní půjčky z programu na podporu finančního sektoru (TARP). Peníze zamýšlejí peněžní domy získat prodejem akcií. Kapitál by tak měl přitéci od soukromých investorů a nikoli od státu.

Dalším pozitivním signálem testu je, že několik bank oznámilo plány vydat dlouhodobý dluh bez garance Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC). Šéf Fedu však současně podle agentury Reuters varoval, že bude ještě chvíli trvat, než bude možné potvrdit, že zátěžová zkouška plně obnovila důvěru investorů a zajistila bankám napojení na soukromý kapitál.

Banky, které potřebují další kapitál, nyní musí do 8. června vypracovat plán a předložit ho regulátorům. Do půl roku pak musejí plán zrealizovat. Mezi banky, které potřebují navýšit kapitál, patří například Bank of America, Wells Fargo & Co. či Citigroup.

Někteří odborníci však vyjádřili pochyby, zda zátěžový test byl dostatečně tvrdý a domnívají se, že banky budou potřebovat větší kapitálový polštář, než jaký vzešel z testu. Bernanke opět hájil spolehlivost testu a uvedl, že postupy, které posuzovaly situaci bank, byly "náležitě konzervativní".