Tuzemská průmyslová výroba, tedy obor, na jehož výsledcích je závislá velká část ekonomiky, v březnu klesla meziročně o 17,0 procenta, jak vyplývá z nejnovějších údajů zveřejněných Českým statistickým úřadem. Pokles tak mírně zpomalil z únorových 23,4 procenta. Průmyslová produkce sezónně očištěná byla v březnu 2009 meziměsíčně nižší o 0,2 procenta.

Je to první měsíc, který analytici už předem označili za bod zlomu. Za období, ve kterém především šrotovné v okolních zemích, ale už i první náznaky zotavování z velké ekonomické krize pomohou klíčovému oboru sbírat ze dna.

Na něm se průmysl potácel v únoru, ale hlavně v lednu, kdy výroba meziročně klesala o téměř 24 procent. Průmysl drtila recese v okolních státech, kdy statistika za celou Evropskou unii přinesla nejhorší data od doby, kdy se sledují (1990).

"V březnových údajích k lepším výsledkům přispělo krátkodobé oživení v automobilovém průmyslu vyvolané zavedením tzv. šrotovného v Německu a dalších, z pohledu českých automobilek exportních zemích," řekl Pavel Mertlík z Raiffaisenbank.

ČSÚ tak potvrdil svou předběžnou statistiku o průmyslu, která ukazovala na pokles 17,5, ale nezahrnovala ještě kompletní informace a je obrazem probíhajícího zpracování dat. Předběžné údaje vydává ČSÚ nově v době krize - považuje výsledky průmyslu za natolik důležité, že je zveřejňuje i v jakémsi předkole, z něhož se už dá usuzovat, jak dopadne vlastní "závod".

Údaje o průmyslu přicházejí po pozitivním šoku, který způsobily výsledky zahraničního obchodu ve stejném měsíci. Zcela nečekaně totiž skončil v rekordním přebytku 23,4 miliardy korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru