Allied Irish Banks, největší finanční instituce v Irsku, v pondělí zvýšila odhad svých špatných úvěrů na 4,3 miliardy eur. Jde o 3,25 procenta jejího úvěrového portfolia. V předchozím odhadu banka uváděla, že letos odepíše 2,9 miliardy. Odráží se v tom kolaps irského trhu s bydlením i komerčními realitami.
 
Banka zvýšila odhadované odpisy téměř o polovinu, protože vzrostla nezaměstnanost. Prohlubující se recese ekonomiky tak způsobuje, že čím dál více Irů má potíže splácet dluhy.

AIB zveřejnila zpřesněný letošní odhad až po závěru pondělního obchodování na dublinské burze a před středeční mimořádnou valnou hromadou. Na ní banka požádá akcionáře, aby schválili vládní kapitálovou injekci 3,5 miliardy eur. Banka uvádí, že by potřebovala o 1,5 miliardy více, aby uklidnila zahraniční investory. Irské ministerstvo financí nyní s AIB o potenciálním navýšení pomoci jedná.

Z developerů na daňové poplatníky

Vláda má také v plánu vytvořit takzvanou špatnou banku, na niž by se převedla všechna toxická aktiva v desítkách miliard eur za snížené sazby. Část ztrát by se tak převedla z developerů na daňové poplatníky. Analytici nyní uvažují nad tím, jak AIB a irská banka číslo dvě, Bank of Ireland, přežijí recesi bez úplného zestátnění.

Vláda dostane 25 procent obou bank za to, že oběma poskytla 3,5 miliardy eur. Akcionáři Bank of Ireland již vládní pomoc své bance schválili, napsala agentura AP.
Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru