Lotyšský hrubý domácí produkt se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 18 procent. Oznámil to v pondělí místní statistický úřad na základě předběžných údajů. Zemi tak zasáhla jedna z největších hospodářských recesí od rozpadu Sovětského svazu.

Lotyšsko bylo již loni nuceno požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond (MMF) a Evropskou unii, které zemi přislíbily 7,5 miliardy eur (zhruba 200 miliard korun). Svým dílem na pomoc pobaltské zemi přispějí i skandinávské země, Česko, Polsko a Estonsko.

Propad ekonomiky byl ve čtvrtletí prudší, než očekávali analytici. Ti podle průzkumu agentury Reuters počítali s poklesem o 16,2 procenta. Analytik Peteris Strautins ze společnosti Swedbank předpověděl, že v celém letošním roce ekonomika klesne o 20 procent. Dodal však, že koncem roku by hospodářství mohlo začít oživovat.

Lotyšsku hrozí bankrot. Nedokáže splnit podmínky MMF - čtěte ZDE

Obama navrhuje půjčit MMF 100 miliard dolarů - čtěte ZDE

Lotyšsko se v roce 2004 stalo členem Evropské unie. Následující čtyři roky rostla jeho ekonomika v průměru o deset procent ročně. Ekonomická aktivita však nyní v důsledku předchozího nadměrného růstu a současné světové finanční krize prudce klesá.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru