Stále více lidem přerůstají dluhy přes hlavu. V březnu soudy přijaly už 220 návrhů na vyhlášení osobního bankrotu, třikrát víc než před rokem.

Obecně prospěšná společnost Poradna při finanční tísni uvedla, že loni pomohla za celý rok čtyřem tisícům lidí. Letos se už na poradnu obrátilo 4127 lidí - tedy víc než za celý minulý rok dohromady.

Kdo podléhá dluhům?

"Hlavní příčinou předlužení je nízká finanční gramotnost. Polovina lidí, kteří se zajímají o oddlužení, tedy o osobní bankrot, má jen základní vzdělání, mnohdy neúplné," řekl David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.

Jako nejčastější příčinu vzniku dluhů Poradna uvádí přecenění možnosti vlastních příjmů, případně nabírání dalších a dalších úvěrů ve chvíli, kdy lidé ještě nesplatí předcházející.

Teprve na dalších místech žebříčku příčin dluhů jsou ztráta zaměstnání, staré dluhy z podnikání, rozvod, nemoc či úvěr pro jinou osobu.

Úvěr na úvěr

Podle Davida Šmejkala řeší dlužníci nedostatek peněz na splátky většinou novým úvěrem.

"Skutečné řešení odkládají, a jak dluhy narůstají, nakonec rezignují. To je špatně. Problémy se splátkami musí řešit co nejdříve, nejpozději do tří měsíců. Lze vyjednat jiný splátkový kalendář nebo odklad splátek, musí ale s věřiteli komunikovat," řekl Šmejkal.

Letos se v Česku čeká tisíc osobních bankrotů, v příštím roce dvojnásobek. Velká Británie letos zatím zaznamenala 30 tisíc osobních bankrotů, desítky tisíc jich proběhlo i ve Spojených státech.

Zákon čekají změny

Nadějí pro Čechy ve finanční tísni je vládní novela insolvenčního zákona. Dlužníci, kteří se rozhodnou pro osobní bankrot, mají mít větší šanci uchránit majetek nebo získat vyšší částku na živobytí.

Například oddlužení formou splátkového kalendáře bude upraveno tak, aby přihlíželo k nezbytně nutné míře zachování sociálního postavení dlužníka. Nebude také nezbytně nutné prodávat majetek, který insolvenční správce zajistil. Podle současné právní úpravy takové věci musí být prodány vždy.

Pokud se k ní kladně postaví parlament i prezident, mohla by platit od podzimu.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru