Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v dubnu činila 8,9 procenta a proti březnu vzrostla o 0,4 procentního bodu. Dostala se tak nejvýše od září 1983. Oznámilo to v pátek americké ministerstvo práce. O zaměstnání přišlo dalších 539.000 lidí, což je ale nepatrně lepší výsledek, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že počet lidí bez práce se zvýší o dalších asi 590.000. Míra nezaměstnanosti je přesně v souladu s odhady.
 
Úbytek pracovních míst byl nejnižší od loňského října, což by mohlo naznačovat, že situace na trhu práce už se nezhoršuje. Záležet ale bude na tom, jak moc bude nutné tyto předběžné údaje zpřesnit.

Revize dat ukázala, že v březnu zaniklo zhruba 699.000 míst, zatímco podle předběžných údajů zveřejněných asi před měsícem úbytek míst činil 663.000 míst. Horší situace přitom byla na trhu práce i v únoru. Podle předběžných údajů zaniklo asi 651.000, revize ale ukázala, že úbytek činil asi 681.000 míst.

Od začátku recese zaniklo 5,7 milionu míst

Počet pracovních míst se snižoval téměř ve všech odvětvích, i když pomaleji než v předchozích měsících. Nová místa vznikla pouze ve státních organizacích, vzdělávacích institucích a v odvětví zdravotní péče.

Špatně je na tom zpracovatelský průmysl, kde zaniklo přibližně 149.000 pracovních příležitostí. To je pouze mírné zlepšení proti březnu, kdy toto odvětví přišlo asi o 167.000 míst. Ve stavebnictví počet míst klesl asi o 110.000 proti úbytku o 135.000 míst v březnu. V odvětví služeb zaniklo asi 269.000 míst po úbytku 381.000 v březnu.

Od začátku recese v prosinci 2007 už ekonomika USA ztratila asi 5,7 milionu pracovních příležitostí. Americká ekonomika je zdaleka největší na světě a její oživení je klíčové pro oživení celé globální ekonomiky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru