Česká ekonomika letos poklesne podle nové prognózy České národní banky (ČNB) o 2,4 procenta. Ještě v únoru přitom ČNB odhadovala pokles jen o 0,3 procenta. Příští rok by pak mělo tuzemské hospodářství růst o 1,4 procenta. Informoval o tom ve čtvrtek guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Loni ekonomika rostla o 3,2 procenta.

"Oproti předchozí předpovědi bude kvůli vývoji v zahraničí ekonomický pokles letos výrazně hlubší, v příštím roce pak bude oživení mírně rychlejší. ČNB očekává velmi výrazný propad za letošní prvním čtvrtletí. Šok, který ekonomika utrpěla, by se měl ale blížit ke konci," uvedl Tůma.

Ten zároveň novináře informoval o předpokládaném vývoji kurzu české měny. Ta podle něj bude letos nejprve korigovat své znehodnocení z počátku roku a následně bude poměrně stabilní. Průměrný kurz za letošní rok by měl být 26,60 za euro a v příštím roce 25,90 za euro.

ČNB ale nebyla ve čtvrtek jedinou institucí, která vydala svou novou prognózu. Česká i slovenská ekonomika letos podle aktuální prognózy Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) klesnou shodně o 3,5 procenta. Ještě v lednovém odhadu přitom EBRD očekávala, že česká ekonomika bude letos stagnovat a slovenská vzroste o 2,5 procenta.

Série černých zpráv

Nová predikce navazuje na "černé" zprávy, s nimiž v posledních týdnech přišly i další instituce. Například Evropská komise (EK) v pondělí zveřejnila svoji jarní prognózu, podle níž českou ekonomiku letos kvůli hospodářské krizi čeká pokles o 2,7 procenta. Příští rok by ale podle EK měl hrubý domácí produkt Česka opět začít růst, a to o 0,3 procenta.

Ekonomika podle komise vykázala příznaky zpomalování již na konci roku 2008. Evropská komise přitom ještě v polovině ledna pro letošní rok očekávala růst českého hospodářství o 1,7 procenta.

České ministerstvo financí (MF) koncem dubna zveřejnilo svůj nový odhad, podle něhož českou ekonomiku letos čeká propad o 2,3 procenta. Příští rok by pak mělo hospodářství ČR mírně růst o 0,8 procenta. Ještě v lednu MF čekalo pro letošek růst hrubého domácího produktu o 1,4 procenta a v roce 2010 o 2,1 procenta.

Podle prognózy Mezinárodního měnového fondu (MMF) z konce dubna česká ekonomika letos ale zaznamená ještě hlubší propad, a to o 3,5 procenta. MMF přitom ještě nedávno předpovídal, že bude pokles české ekonomiky činit jen zhruba 1,3 procenta. Příští rok se český hrubý domácí produkt podle MMF dočká růstu jen kolem 0,1 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru