Maximální zaměstnanost zůstává v současné ekonomické a finanční krizi v Evropské unii prioritou. Na úvod summitu EU o zaměstnanosti to řekl odstupující český premiér Mirek Topolánek. Summit, jehož se účastní i zástupci odborářů a zaměstnavatelů, má doporučit jak čelit rostoucímu počtu lidí bez práce. Ke konkrétním výsledkům vyzvala summit také Evropská odborová asociace ETUC.

"Nezaměstnanost je nejničivějším dopadem současné krize. Ekonomika ztrácí dovednosti a zkušenosti, které nabírala léta," dodal předseda Evropské komise José Barroso. Podle Topolánka se nicméně evropští politici liší v názorech na to, jak dosáhnout nejvyšší možné zaměstnanosti. Současná krize, která vede a bude vést k nárůstu nezaměstnanosti, je pro mnoho politiků příležitostí k nekontrolovaným výdajům," řekl Topolánek.

Ministerský předseda v demisi mimo jiné nedávno v Evropském parlamentu kritizoval masivní výdaje Spojených států do skomírající ekonomiky, které mají mimo jiné alespoň částečně zmírnit vlnu propouštění. Topolánek tehdy takové chování označil za "cestu do pekel", za což ve světových médiích sklidil kritiku. Tento čtvrtek označil svá tehdejší slova za neuvážlivá.

Evropská odborová asociace ETUC, která sdružuje 82 odborových svazů ze šestatřiceti evropských zemí, vyzvala účastníky summitu, aby dospěli ke konkrétním výsledkům. Asociace volá po "silnějších a koordinovanějších evropských akcích, které umožní zvládnout krizi a její vliv na nezaměstnanost a zaměstnance". Chce více investic, které vytvoří pracovní místa, podporu inovace a výzkumu, stejně jako posílení práv zaměstnanců a lepší regulaci finančních trhů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru