Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila ve čtvrtek hlavní úrokovou sazbu o 25 basických bodů na nejnižší hodnotu v historii České republiky. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,5 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. 

Diskontní sazba byla snížena na 0,50 procenta a lombardní sazba na 2,50 procenta. Nově stanovené úrokové sazby budou platné od 11. května.

"Je to logická reakce na recesi a pokles inflace. ČNB doposud byla svázaná silnou volatilitou koruny, která se však v poslední době uklidnila a umožnila tak centrální bance sazby snížit," okomentoval krok bankovní rady pro server iHNed.cz hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Trhy spíše počítaly s tím, že ČNB sníží sazby právě o 25 basických bodů. ČNB totiž podle analytiků měla důvod ke snížení sazeb především kvůli očekávání nízké inflace a kvůli dopadům světové finanční krize na reálnou ekonomiku. A proti snížení sazeb tentokrát nešel ani kurz koruny, který je v poslední době relativně stabilní oproti předchozím prudkým výkyvům jako na houpačce.

"Snížení sazeb o 0,25 procenta je pro nás překvapení, předpokládali jsme jejich ponechání úrovni 1,75 procenta. Při rozhodování o úrokových sazbách pravděpodobně převážila rizika zhoršující se ekonomiky společně s klesající inflací nad možností dalšího oslabování české měny a budoucí nejistoty stavu veřejných financí. Předpokládáme, že pokles HDP v prvním čtvrtletí dosáhne hodnoty 1,8 procenta a v následujících třech měsících se ještě pohloubí. Za letošní rok se podle nás propadne HDP v ČR o 2,3 procenta," okomentoval pro server iHNed.cz analytik burzovní společnosti Fio Josef Novotný.

Obava z oslabení koruny

Argumentem pro zachování sazeb ale naopak byla podle hlavního ekonoma ING Wholesale Banking Vojtěcha Bendy předpokládaná obava ČNB z možného oslabení koruny a s tím spojených inflačních tlaků.

"Podle našeho názoru však oslabení koruny směrem 27,50 za euro podle naší aktuální prognózy nepřeváží výše zmíněná opačná rizika z trhu práce. Proto očekáváme palec dolů a snížení sazeb o 25 basických bodů na 1,5 procenta. Nelze vyloučit i diskusi o větším snížení sazeb," řekl pro iHNed.cz ještě před rozhodnutím bankovní rady Benda.

Centrální banka naposledy snížila úrokovou sazbu začátkem února o půl procentního bodu. Úrokové sazby tak tehdy klesly na nejnižší hodnotu od října 2005. Nejníže byla doposud klíčová úroková sazba v Česku na 1,75 procenta, a to od konce dubna do konce října roku 2005.

O měnové politice ale nerozhodovala jen ČNB. Například islandská centrální banka snížila repo sazbu na 13 procent z původních 15,5 procenta. Naopak Bank of England (BoE) ve čtvrtek rozhodla o ponechání sazby beze změny na 0,5 procentech, ale zároveň rozhodla o nákupu dalších aktiv za 50 miliard liber.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru