Výrobce sportovních vozů Porsche už nehodlá pohltit největší evropský automobilový koncern Volkswagen. Uvedla to ve středu agentura Reuters. Obě společnosti mají vytvořit společnou skupinu, která bude zahrnovat deset značek, tedy dosavadních devět patřících pod Volkswagen včetně české Škody Auto, a Porsche. Ty budou nadále působit samostatně vedle sebe. Dohodly se na tom rodinné klany Porscheů a Piëchů, které automobilky ovládají.

Porsche nyní ovládá v mnohem větší společnosti Volkswagen zhruba 51 procent akcií. Rodinná firma se sídlem ve Stuttgartu měla původně v plánu ovládnout 75 procent koncernu se sídlem ve Wolfsburgu, ale ukázalo se, že to pro ni bylo příliš velké sousto.

Rodiny, které se na holdingu pod hlavičkou Porsche podílejí, nyní chtějí vytvořit nový společný podnik. K devíti samostatným značkám dosavadní Volkswagen Group se tak má jako rovnocenná desátá značka připojit pod jednou střechou Porsche. Firmy už nyní nehovoří o převzetí jedné druhou, ale o vzájemné fúzi.

Nové uspořádání bude řešit pracovní skupina

Základ nové struktury má být vypracován během čtyř týdnů. Volkswagen a Porsche vytvoří společnou pracovní skupinu, která bude hledat řešení. Spolková země Dolní Sasko, která má blokovanou minoritu ve Volkswagenu, i zástupci zaměstnanců u Porsche i Volkswagenu mají mít při vytváření nového uspořádání významné slovo.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru