Designovaný premiér Jan Fischer chce deficit státního rozpočtu na příští rok stlačit na 150 miliard korun. Fischer to ve středu řekl v Českém rozhlasu - Radiožurnálu. Vyšší číslo by podle něj přineslo České republice problémy v budoucnu.
 
"Příští rok se blížíme ke schodku, který cíluje někam téměř k pěti procentům deficitu na hrubém domácím produktu, mluvíme předběžně o 150 miliardách, což je veliké číslo," uvedl Fischer.

Dodal však, že se s tímto návrhem ztotožňuje. "To je racionální východisko, protože jinak totiž hrozí, že budeme-li řekněme rozdavační na příští rok a popřejeme si ten schodek ještě vyšší, zaděláváme si tím nesmírné problémy do dalších let," řekl.

Fischer tak zopakoval číslo, o němž už dříve hovořil budoucí ministr financí Eduard Janota. "Pokud se podaří udržet 150 miliard v příštím roce, tak to bude podle mého názoru velmi dobré číslo," uvedl Janota. Podle něj bude schodek v roce 2010 odpovídat asi 4,6 až 4,7 procenta českého HDP. Pokud by vláda na krizi nijak nereagovala a nepřijala opatření navržená NERV, deficit by prý mohl dosáhnout až 6,7 procenta HDP.

Pro letošek deficit 4,5 procenta HDP

Letos by měl být podle odhadů ministerstva financí deficit veřejných financí 4,5 procenta hrubého domácího produktu. Deficit státního rozpočtu by tak mohl být letos i více než 150 miliard korun.

Evropská komise v pondělí odhadla, že rozpočtový schodek ČR letos vzroste na 4,3 procenta HDP z 1,5 HDP v loňském roce a příští rok se hospodaření propadne dokonce až na 4,9 procenta HDP.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru