Italský výrobce automobilů Fiat podle BBC odmítl zprávy, že zruší 18 tisíc pracovních míst a zavře 10 výrobních linek, pokud se dohodne s GM o převzetí jeho evropských divizí.

Varovné zprávy o rušení míst uveřejnil německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, který uvedl, že mezi zavíranými továrnami by měly být oba britské závody Vauxhallu a také dvě továrny Fiatu v Itálii. List se odvolával na interní strategický plán Fiatu datovaný k 3. dubnu.

V reakci italská automobilka uvedla, že podobné informace nepocházejí z Fiatu a nejsou ani nebyly součástí jakéhokoli plánu výrobce.

Fiat chce Opel, má ale konkurenta

Šéf italského podniku Sergio Marchionne v pondělí jednal o převzetí německé automobilky Opel, která je klíčovou evropskou divizí GM. Německý ministr hospodářství Karl Theodor zu Guttenberg po jednání uvedl, že Fiat hodlá v Německu zachovat značku Opel i tři hlavní montážní závody automobilky. Naznačil však, že v závodě v Kaiserslauternu, kde Opel vyrábí motory, by mohla nastat "potřeba konsolidace".

Fiat se již minulý týden dohodl na partnerství s automobilkou Chrysler, partnerství s Opelem však zatím není jisté. Guttenberg zdůraznil, že vláda ještě očekává předložení podrobnějšího plánu na převzetí Opelu ze strany rakousko-kanadského dodavatele autodílů Magna.

Šéf závodní rady Opelu Klaus Franz v úterý uvedl, že plány Fiatu spojení s americkým rivalem Chrysler a evropskými aktivitami dalšího amerického konkurenta General Motors by mohly vést k zániku až 10.000 pracovních míst v Evropě.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru