Reálné příjmy Rusů, nehledě na nepatrný pokles platů, zkrátila inflace, devalvace rublu a seškrtání odměn v dotázaných 271 ruských a zahraničních firmách.

"Odměn se zřekla drtivá většina firem, mnohé další je snížily. A pevná část platu fakticky přešlapuje na místě," konstatoval expert Mark Rozin. Analytička Natalija Daninová předvídá, že zmrazení platů přetrvá do konce roku.

Záleží na městě i oboru

Nejvíce mzdy klesly v Jekatěrinburgu (o 4,5 procenta) a Krasnodaru (-4), Nižném Novgorodu (-3,8) a Petrohradu (-3,06). Nejvíce naopak vzrostly ve Voroněži (+3,5), Permu (+3,13) a Čeljabinsku (+2,11). V Moskvě výdělky klesly o 1,6 procenta.

Čísla na výplatní pásce se ošem liší podle jednotlivých odvětví. Zatímco ve farmaceutických podnicích od začátku roku mzdy vzrostly o deset až 15 procent, v realitách klesly na polovinu a v automobilovém průmyslu se snížily o 30 až 40 procent.

"Krize se odráží i na požadavcích zaměstnanců. Kupříkladu špičkoví manažeři velice razantně upravili své představy - z 300 000 na 150 000 rublů (ze 183 000 na 91 500 Kč)," poznamenala expertka Alena Vladimirská.

Prudké zpomalení růstu cen spotřebitelského zboží a služeb - dubnová míra inflace činila jen 0,7 procenta - analytici vysvětlují i jako reakci na pokles poptávky a příjmů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru