Český statistický úřad ve středu zveřejnil, jak se v tuzemsku v prvním letošním čtvrtletí vyvíjel počet lidí bez práce. Průměrný počet nezaměstnaných osob očištěný od sezónních vlivů, se proti 4. čtvrtletí roku 2008 zvýšil o 65,9 tisíc lidí (tj. o 1,3 procenta). ČSÚ používá metodiku Mezinárodní organizace práce (ILO).

Míra nezaměstnanosti v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 5,8 procenta. Jde o rekordní nárůst počtu nezaměstnaných osob během jednoho čtvrtletí od začátku šetření v roce 1993.

V porovnání s 1. čtvrtletím roku 2008 se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 58,3 tisíc. V relativním vyjádření se meziročně jednalo o výrazných 23,8 procenta, přičemž v minulém čtvrtletí byl naopak zaznamenán meziroční pokles o 8,7 procenta. Meziroční růst nezaměstnanosti se projevil především u mužů.

Práci celkem mělo v prvním čtvrtletí skoro pět milionů lidí, ale o 11.600 osob méně než ve stejném období roku 2008. meziroční pokles činil 0,2 procenta. Proti 4. čtvrtletí 2008 se jedná o výrazný úbytek ve výši 86,6 tis. osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním.

Špatný ekonomický vývoj se podepisuje na trhu práce

Předběžné výsledky za první čtvrtletí potvrzují negativní vliv poklesu výkonnosti ekonomiky na úroveň celkové zaměstnanosti, když se průměrný počet zaměstnaných, očištěný od sezónních vlivů, snížil proti čtvrtému čtvrtletí roku 2008 o 53.900 osob, tedy o 1,1 procenta, uvedl ČSÚ.

V posledním čtvrtletí loňského roku míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) klesla meziročně o 0,5 procentního bodu na 4,4 procenta. Po sezónním očištění se ale poprvé od roku 2005 zvýšil počet nezaměstnaných osob v ČR ve srovnání s předchozím čtvrtletím.

Práci celkem mělo ve 4. čtvrtletí více než pět milionů lidí, tedy o 66.200 lidí více než ve stejném období roku 2007; meziroční nárůst činil 1,3 procenta. Naopak počet nezaměstnaných se meziročně snížil o 8,7 procenta 230.800.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku, stoupla míra nezaměstnanosti v březnu na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta. Podle analytiků se nezaměstnanost bude letos dále zvyšovat. "Zvyšuje se riziko, že míra nezaměstnanosti se přehoupne na počátku příštího roku přes deset procent. Důvodem pokračujícího růstu počtu nezaměstnaných bude pokles výkonnosti české ekonomiky v letošním roce, a to především kvůli výraznému propadu průmyslové výroby," nastínil Jiří Škop z Komerční banky.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru