Klíčová dolarová úroková sazba Libor (London interbank offered rate) v úterý vůbec poprvé v historii klesla pod hranici jednoho procenta, když klesla o dva basické body na úroveň 0,99 procenta. Prolomila tak dřívější historické minimum z června 2003. S odvoláním na údaje Britské bankovní asociace (BBA) o tom informovala v úterý agentura Bloomberg.

"Na trh se vrací důvěra, tak bych řekl, že je to dobré," řekl pro agenturu Bloomberg obchodník na měnovém trhu Bank of Ireland v Dublinu Brian Delany.

Po loňském zářijovém pádu americké investiční banky Lehman Brothers tříměsíční dolarový Libor vyskočil až na 4,82 procenta, po následné celkové kapitálové injekci ve výši 12,8 bilionu dolarů od americké centrální banky (Fed) a vlády se tato klíčová mezibankovní úvěrová sazba opět snižovala.

Libor je průměrná úroková míra, za níž si londýnské banky mezi sebou půjčují. Od její výše se odvíjejí náklady na úvěry v hodnotě asi 360 bilionů dolarů po celém světe počínaje hypotéčními úvěry a konče korporátními dluhopisy. Pokles tříměsíční sazby tak lez brát za náznak "roztávání" zamrzlých úvěrových trhů, jenž v současnosti tíží podniky žádající od bank úvěry.