Evropská unie kritizuje Rusko za to, že přistoupilo k zákazu dovozu vepřového masa z některých členských zemí EU. Evropská komise (EK) zaslala do Moskvy dopis, v němž vyjadřuje námitky vůči tomu, že důvodem k zákazu dovozu jsou obavy ze šíření takzvané prasečí chřipky.

"Proti tomu zákazu protestujeme a čekáme na odpověď z Moskvy," řekla před novináři mluvčí komise. Oznámením Moskvy se tak zřejmě dál vyhrotí už tak napjaté obchodní vztahy mezi EU a Ruskem.

Rusko v úterý přistoupilo k zákazu dovozu vepřového masa z Británie, údajně v obavách z dalšího šíření viru prasečí chřipky. V minulých dnech už Rusové zakázali dovoz masa z Mexika a některých států USA. Virus se šíří z Mexika.

Moskva: Zákaz je jen formalitou

Moskva tvrdí, že zákaz je pouze formalita, protože z Británie se nyní do Ruska žádné vepřové maso ani živá zvířata nedováží. Dovozu totiž brání dřívější zákaz, který Rusko na dovoz uvalilo kvůli kulhavce a slintavce. V Británii se toto onemocnění objevilo už před lety.

Komise v rámci EU dohlíží mimo jiné na obchod a dodržování zdravotních předpisů, plní však obecnou legislativní roli. Rusko podle komise zakázalo i dovoz vepřového ze Španělska.

"Ten zákaz je neopodstatněný, protože neexistují důkazy, že by se virus mohl šířit v mase," řekla mluvčí komise. Připustila však, že by bylo obtížné stanovit nějaká odvetná opatření, protože Moskva zatím není členem Světové obchodní organizace (WTO).

Cla na zboží z EU 

Rusku částečně brání ve vstupu do WTO jeho předchozí postoj ve vzájemných sporech o bezpečnost potravin, například ve vztahu k Polsku, z něhož Rusko zakázalo dovoz drůbeže. Moskva rovněž zavedla dodatečná cla na vybrané zboží z EU, včetně například dříví nebo automobilů.

"Pro Moskvu je typické použít otázku bezpečnosti potravin jako nástroje protekcionismu," řekl agentuře Reuters jeden z diplomatů v Bruselu, který je seznámen s obsahem jednání o vstupu Ruska do WTO.

Moskva ale trvá na tom, že virus chřipky prasat A/H1N1 je teprve nový, a proto je nutné další testování. Jedině pak bude prý možné tvrdit, že se virus masem nepřenáší. Virus kombinuje chřipkové viry, které se vyskytují u prasat, ptáků a lidí.

Několik mezinárodních organizací v sobotu vydalo společné prohlášení, v němž zdůrazňují bezpečnost výrobků z vepřového masa.

Rusko omezilo dovoz prasat a vepřového masa i z částí Kanady a Spojených států. Veškerý dovoz masa pak Moskva zakázala z Mexika a zemí střední Ameriky a karibské oblasti, dále z amerických států Kalifornie, Texas, New York a Jižní Karolina.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru