Europoslanci dali toto úterý zelenou novým pravidlům pro čerpání z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci (EGF). Z tohoto fondu má být nově vypláceno odškodné zaměstnancům propuštěným v rámci EU kvůli současné hospodářské krizi.

Základním cílem Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci je pomoci pracovníkům, kteří přišli o práci v důsledku změn, které přinesla globalizace do struktury světového obchodu. Nově by z něj měli dostat odškodné i lidé, kteří ztratili práci kvůli současným hospodářským těžkostem.

Květnem začínáme

Podle schváleného návrhu budou členské státy moci žádat o pomoc z fondu pro postižené podniky, které propustí už 500 zaměstnanců. Dosud bylo minimálním kritériem číslo 1000. Míra financování z evropských prostředků se navíc v příštích dvou letech zvýší na 65 procent oproti dosavadním 50 procentům. Peníze z fondu mohou být použity na rekvalifikace zaměstnanců a projekty celoživotního vzdělávání, na podporu jejich mobility nebo poradenství při hledání zaměstnání. Při žádosti o čerpání z fondu z tohoto nového důvodu budou ale členské státy muset prokázat, že existuje přímý vztah mezi propouštěním a krizí.

"Tato dohoda zabije dvě mouchy jednou ranou - v krátkodobém horizontu zmírní následky hospodářské krize, v dlouhodobém posílí evropskou konkurenceschopnost," uvedla před časem zástupkyně české velvyslankyně při EU Jana Reinišová, která vyjednávala dohodu za české předsednictví.

Nová pravidla budou ještě muset formálně přijmout ministři EU na některé z následujících rad. Pravidla by tak mohla vstoupit v platnost ještě před koncem českého předsednictví. Navíc se mají aplikovat zpětně na žádosti podané Evropské komisi od května 2009.

Podle vyjádření ministra financí v demisi Miroslava Kalouska nyní Evropská unie prožívá nejhorší dny a týdny hospodářské recese. Evropská komise navíc v pondělí zveřejnila novou prognózu, podle níž se letos hospodářství sedmadvacetičlenného bloku propadne o čtyři procenta. V recesi by podle předpovědi měla unie zůstat i v příštím roce.

Peníze navíc pro ty, kdo si řeknou

Ministři financí zemí Evropské unie zároveň toto úterý potvrdili zdvojnásobení prostředků směřovaných do unijního fondu pro země postižené krizí ze současných 25 miliard eur na 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč). Na tomto kroku se v reakci na dopady současné vážné hospodářské krize shodli už šéfové států a vlád na březnovém summitu 27členného bloku.

EU zdvojnásobí fond pro země postižené krizí. Na 50 miliard eur - čtěte ZDE

Z fondu mohou čerpat peníze i členské státy bloku mimo eurozónu, tedy teoreticky i ČR.

Peníze z něj získaly už Lotyšsko (3,1 miliardy eur) a Maďarsko (6,3 miliardy eur). Obě země se kvůli globálnímu ekonomickému útlumu ocitly ve vážných potížích a požádaly o pomoc nejen EU, ale i Mezinárodní měnový fond (MMF). Finanční pomoc od EU a MMF chce i Rumunsko. Celkem by mělo získat 18 miliard až 20 miliard eur. 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru