Přibližně deset z 19 největších amerických bank, které podstoupily zátěžové testy, budou potřebovat další kapitál. Informoval o tom informovaný zdroj agentury Reuters. Oficiální výsledky dlouho očekávaných zátěžových testů vláda Spojených států zveřejní ve čtvrtek.

Představitelé bank už vyjednávali s jejich regulátory o případném navýšení kapitálu, pokud se ekonomická recese bude dále prohlubovat. Přesný rozpis potřeb jednotlivých bank není zatím znám.

Předběžné výsledky už v úterý

Banky očekávají, že by měly obdržet předběžné oficiální výsledky v úterý. Centrální banka Fed a ministerstvo financí přiblíží také plán, jakým způsobem budou veřejnosti citlivé výsledky oznamovat, uvedl zdroj. Fed i ministerstvo odmítly říci, kterých bank se bude navýšení kapitálu týkat.

Mezi finanční ústavy, které budou potřebovat navýšit rezervy, patří třeba Bank of America (BoA) a Citigroup. V pondělí už BoA oznámila, že pracuje na plánu, který jí umožní zvýšit kapitál minimálně o deset miliard dolarů (asi 201 miliard korun). Informoval o tom britský ekonomický list Financial Times (FT).

Navýšení kapitálu? Není údajně potřeba 

Žádost o navýšení kapitálu však není jistá. Včera ještě Bank of America zprávu Financial Times vyvrátila, že je nepravdivá. Citigroup se také snaží na poslední chvíli přesvědčit americké ministerstvo financí, že nemá potřebu posilovat bilanci.

Další kapitál budou podle analytika společnosti D.A. Davidson & Co Freda Dicksona potřebovat Wells Fargo a JPMorgan. Banky se k tomu buď odmítly vyjádřit nebo v nich nebyl nikdo kompetentní k zastižení.

Některé hlasy z odvětví ale připomínají, že výsledky testů přijdou v době, kdy obor začíná vysílat pozitivní signály po překvapivě příznivých výsledcích za první čtvrtletí. Zpráva tak může zbytečně vyvolat novou nejistotu, citovala agentura Reuters šéfa asociace amerických bank.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru