Akcie amerických firem v pondělí silně rostly díky nadějím, že se pokles ekonomiky mírní. Nahoru šly emise finančních institucí a firem podnikajících na trzích s bydlením a komoditami. Širší trh se v hodnocení indexu Standard & Poor's 500 dostal po pěti měsících zpět nad závěrečnou hodnotu z minulého roku a přední index Dow Jones letošní ztrátu zmírnil.

Index Dow Jones, který zahrnuje třicítku nejsilnějších titulů na trhu, za pondělí posílil o 2,6 procenta (214,33 bodu) na 8426,74 bodu. Index nebyl nad hranicí 8400 bodů od 13. ledna, od začátku roku má ale ještě ztrátu čtyř procent.

Širší index S&P 500 sloužící jako barometr akciového vývoje pro profesionální investory stoupl o 3,4 procenta na 907,24 bodu. Proti začátku roku tak má zisk 0,4 procenta. Naposledy byl index nad 900 body 8. ledna; v zisku byl letos jen prvních pět dní roku.

Na technologickém trhu se index Nasdaq Composite zvýšil o 2,6 procenta (44,36 bodu) na 1763,56 bodu. Nasdaq, na němž se vedle hi-tech firem soustředí i akcie menších podniků, si letos vede z akciových indexů nejlépe. Od začátku roku má zisk 11,8 procenta.

Ekonomika vykazuje známky zlepšení. Příznivou změnu přinesla zpráva o prodeji domů a výdaje ve výstavbě za březen nečekaně vzrostly po předchozím pětiměsíčním poklesu.

Podle Jerryho Webmana, hlavního ekonoma společnosti Oppenheimer Funds, akcie rostou díky tomu, že se investoři již nebojí jako před několika měsíci. Tehdy si mysleli, že se ekonomika řítí do propasti.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru