Česká asociace pojišťoven informovala, že životní pojištění stouplo o 6,6 procenta a růst neživotního pojištění zpomalil na 3,1 procenta. Za rok 2008 pojistný trh vzrostl o 4,9 procenta na 136,6 miliardy korun.

"Český pojistný trh si i ve složité situaci finanční a ekonomické krize zatím vede dobře," uvedl výkonný ředitel ČAP Tomáš Síkora. "Je pro nás pozitivní zprávou, že především občané ani v době krize nezapomínají na ochranu před dopady nepříjemných životních událostí. Pojištění by mělo být tím posledním, na čem bychom teď měli šetřit," dodal.

Před rokem byl v prvním čtvrtletí nárůst trhu o 1,4 procentního bodu vyšší. Příčinou snížení dynamiky je zpomalení rychlosti růstu neživotního pojištění z loňských 5,4 na letošních 3,1 procenta. Životní pojištění roste stejným tempem jako před rokem. Důvodem poklesu dynamiky neživotního pojištění je především snížení růstu u pojištění majetku podnikatelů, zejména pak kvůli menšímu zájmu firem o nákup motorových vozidel, upozornil Síkora.

Z výsledků jednotlivých členských pojišťoven vyplývá, že více než dvě třetiny trhu nadále zaujímají pojišťovny ze skupiny Generali/PPF (34,7 procenta) a Vienna Insurance Group (32,5 procenta). Výrazné přírůstky celkového předepsaného pojistného vykázaly podle ČAP z větších pojišťoven zejména Allianz, Česká podnikatelská pojišťovna a Komerční pojišťovna.
Související