Zájemci o dotace na zateplení a výměnu topného zařízení z programu Zelená úsporám mohou od pondělí vybírat dodavatele prací a technologií ze seznamu prověřených firem.

Státní fond životního prostředí (SFŽP) s více než týdenním zpožděním po spuštění programu zveřejnil seznam na internetových stránkách. Padla tak poslední překážka, aby lidé mohli začít dostávat peníze z 25miliardového balíku.

Na webu fondu funguje i vyhledávání, kde si zájemce může vybrat dodavatele podle druhu používané technologie, nebo podle využití obnovitelných zdrojů pro vytápění. Samostatnou kolonku mají pasivní domy, součástí je i výběr dodavatelské firmy podle kraje ČR. Tento filtr je ale uživatelsky mírně matoucí, místo aby ukazoval firmy jen se sídlem daného kraje, tak ukazuje firmy z celé ČR, které v daném kraji nabízí své služby.

"Firmy mají možnost zvolit si místo svého působení, tedy realizace díla. Takže záleží na konkrétní firmě, zda práce realizuje pouze v kraji, kde má sídlo, nebo i v sousedních krajích či v celé České republice," sdělila serveru iHNed.cz mluvčí fondu Lenka Brandtová.

O zařazení na seznam dodavatelů prací požádaly tisíce firem. Na 500 z nich už minulý týden splnilo požadovaná kritéria. Seznam bude i nadále otevřen pro další zájemce z řad stavitelů až do konce trvání programu Zelená úsporám, tedy do konce roku 2012. "K dnešnímu dni je v seznamu 452 firem. Jsou to všechny firmy, které dodaly kompletní podklady k registraci a registraci na webových stránkách dokončily," uvedla v ponděli Brandtová.

Koncoví žadatelé o dotace zatím mohli podávat žádosti i bez udání dodavatele či výrobku. Museli se ale u svého dodavatele ujistit, že o zápis do Seznamů žádá a splňuje jeho podmínky (podmínky živnostenského zákona a odborná způsobilost). Krajská pracoviště fondu nicméně dodané žádosti posuzovala, a to jejich projektové části.

Kritika: Příliš brzy kvůli volbám

Na ministerstvo životního prostředí, které program na zateplování domů a instalaci ekologického vytápění připravilo, se kvůli seznamu snesla silná kritika. Seznam firem totiž nebyl znám v době spuštění programu, ale otevírá se později.

Ministerstvo program, který letos nabídne deset miliard korun, otevřelo 22. dubna. Žadatelé ale neměli možnost vybrat si z firem, jejichž způsobilost fond uznal, tudíž nemohli odevzdávat formuláře žádostí úplné.

Kritici programu tvrdí, že začal předčasně, aby zeleným, jejichž šéf Martin Bursík ministerstvo vede, získal voliče v blížících se volbách. Nastartování projektu podle opozice nepředcházela dostatečná administrativní příprava.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru