Netrvalo dlouho a krize dolehla i do novinového sektoru. Už několik novin skončilo a tentokrát zánik hrozí jednomu z největších amerických deníků Boston Globe, jehož vydavatelem je New York Times. Jednání mezi zástupci odborových svazů listu a vlastníkem, která měla být konečným termínem pro dohodu, zatím neskončila. The New York Times stále vyhrožuje, že Boston Globe zavře, a odborový svaz to označuje za nátlakovou taktiku. Ani jedna strana nechce uvést, na čem jednání skutečně zadrhávají.

Aby list mohl pokračovat, požaduje majitel snížit jeho náklady o 20 milionů dolarů.  Po největším odborovém svazu zastupujícím zaměstnance listu, Boston Newspaper Guild, žádá polovinu. Svaz ale uvádí, že nabídl jako ústupek přes deset milionů.

Majitel, který stanovil vyjednávací podmínky dal deníku čas na rozmyšlenou do nedělní půlnoci. Tento limit už vypršel a čeká se na konečná rozhodnutí, napsala agentura Reuters.

Problematickým bodem budou zřejmě doživotní záruky pracovního místa. Zatímco je vlastník chce omezit, podle šéfa svazu o tom vůbec nemůže být řeč. Tyto záruky má přibližně 470 zaměstnanců, kteří jsou členy šesti různých odborových svazů. 190 z nich sdružuje Guild.

Rozpuštění redakce

The New York Times předal odborářům kopii hlášení, že je připraven redakci listu rozpustit. Takové oznámení požaduje 60 dnů předem patřičný federální zákon. Letošní ztráta listu se odhaduje na 85 milionů dolarů, napsala agentura AP. 

Boston Globe by se v případě bankrotu zařadil mezi ostatní noviny, které skončily. Hlavním důvodem bankrotů je rostoucí počet čtenářů využívajících internet, čímž snižují atraktivnost denního tisku pro reklamní zadavatele a investory. Mnohé novinové tituly v USA ztratily 20 procent i více příjmů z reklam.

Pokud Boston Globe nepřistoupí na podmínky, budou ukončen jeden z nejznámějších a největších vydavatelů novin. Boston by se náhle ocitl bez denního tisku v běžném formátu.

Související