Finanční ústav Bank of America pracuje na plánu, který jí umožní zvýšit kapitál minimálně o deset miliard dolarů (asi 201 miliard korun). Napsal to v pondělí britský ekonomický list Financial Times (FT). Bank of America a další americká banka Citigroup se přitom snaží na poslední chvíli přesvědčit americké ministerstvo financí, že nemají potřebu posilovat bilanci.

FT s odkazem na informované zdroje napsal, že Citigroup, Bank of America a minimálně další dvě banky se v pondělí pokusí přesvědčit americkou centrální banku (Fed) a ministerstvo financí, že tyto instituce nahlížejí na finanční stav bank až příliš pesimisticky.

Americké orgány právě dokončují takzvané zátěžové zkoušky, jejichž smyslem je ověřit, zda by 19 velkých bank obstálo v příští hluboké recesi. Vláda už by finančně pomohla asi pouze těm bankám, které by měly problémy s likviditou, ale v základu by byly zdravé.

Bank of Americka není sama 

Vedle Bank of America, která už využívá státní pomoci v objemu asi 45 miliard dolarů (asi 905,4 miliardy Kč) a podle FT potřebuje dalších alespoň deset miliard dolarů, bude další peníze potřebovat i několik dalších velkých bank. FT zmiňuje banky Wells Fargo a PNC Financial. Nutnosti zvýšit kapitál se prý vyhnou jen v případě, že se jim podaří úřady přesvědčit, že jejich hodnocení je chybné nebo moc přísné.

Devatenáct velkých bank, které "stress testy" podstupují, už minulý týden obdrželo první předběžné výsledky. Některé z těchto finančních ústavů teď s centrální bankou jednají o tom, zda mají dostatek hmotného majetku. Od toho se odvíjí i kapitálová síla.

Vláda výsledky zátěžových zkoušek zveřejní ve čtvrtek. Podle analytiků řekne, že všech 19 bank je solventních, ale některé budou muset zvýšit kapitál více než ostatní. Musejí prý mít vytvořený polštář pro případ, že by se recese zhoršila. Nejpravděpodobnějšími kandidáty na zvýšení kapitálu je podle analytiků právě Citigroup a Bank of America.

Americký list The Wall Street Journal (WSJ) už dříve napsal, že Citigroup bude muset zvýšit kapitál až o deset miliard dolarů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru